کانون مدافعان حقوق بشر در پی درگذشت هادی اسماعیل‌زاده، عضو شورای عالی نظارت این کانون، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
هادی اسماعیل زاده، عضو جمعیت حقوقدانان ایران در قبل از انقلاب بود که از مبارزان و فعالان سیاسی دفاع و از طریق انتشار بیانیه‌ها به افشای شکنجه‌های ساواک و نقض حقوق بشر اقدام می‌کرد. او همچنین بعد از انقلاب در دهه شصت بازداشت و در محاکمه‌ای به مدت 5 دقیقه، به تحمل 6 سال حبس محکوم شد.
آقای اسماعیل زاده که تحصیل کرده علم حقوق در فرانسه بود، پس از آزادی از زندان، برحسب نیاز دانشگاه‌های کشور به تدریس پرداخت و بیش از دو دهه به تعلیم و تربیت دانشجویان همت گماشت.
با آغاز برخوردهای امنیتی و قضایی با اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در سال 1387، آقای اسماعیل‌زاده باردیگر در شعبه 15 دادگاه انقلاب محاکمه و به 4 سال حبس و 2 سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر درخصوص درگذشت هادی اسماعیل‌زاده به شرح زیر است:

درگذشت ناگهانی دکتر هادی اسماعیل‌زاده را به جامعه وکالت، موکلان، شاگردان و تمامی دلسوختگان عدالت و همچنین خانواده و فرزندان برومندش تسلیت می‌گوییم.
زنده‌یاد هادی اسماعیل زاده، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه از ابتدای تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر، با این نهاد همکاری صمیمانه‌ای داشت و عضو شورای عالی نظارت این کانون بود. او بارها به‌خاطر فعالیت‌های حقوق بشری مورد بازجویی مأموران امنیتی قرار گرفت و چون به‌خواست آنان مبنی بر کناره‌گیری از کانون مدافعان حقوق بشر، تمکین نکرد، به ترتیب از چهار دانشگاه «مؤسسه عالی بانکداری ایران»، «دانشگاه آزاد بوشهر»، «دانشگاه آزاد بم» و «دانشگاه علمی- کاربردی وکلا» کنار گذاشته شد و سرانجام از سوی شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام عضویت در تشکیلات غیرقانونی، به سه سال حبس و فعالیت تبلیغی علیه نظام، به یک سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اشتغال به حرفه وکالت محکوم شد.
این وکیل دادگستری هم‌زمان با روز وکیل، به‌علت ناراحتی قلبی درگذشت و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست.
شادروان اسماعیل‌زاده فعالیت‌های حقوق بشری خود را پیش از انقلاب اسلامی و از سال 1356 با عضویت در اتحادیه حقوقدانان دموکرات آغاز کرد. او وکالت بسیاری از مبارزان و فعالان مدنی و سیاسی قبل و بعد از انقلاب را به‌صورت رایگان برعهده گرفت و به‌همین دلیل در سال 1360 به شش سال زندان محکوم شد. شادروان اسماعیل‌زاده با پایان دوران محکومیت و پس از آزادی از زندان، بر حسب نیاز دانشگاه‌های کشور به تدریس حقوق پرداخت و شاگردان بسیاری را تربیت کرد.
درگذشت دکتر هادی اسماعیل‌زاده که سال‌ها علاوه بر تدریس قوانین به شاگردانش، به آنان درس آزادگی ‌داد و از تعداد کثیری از متهمان سیاسی و عقیدتی به رایگان دفاع کرد، ضایعه بزرگی برای جامعه عدالت‌خواه ایران است.
فقدان آن همکار سفر کرده را با امید ادامه دادن راه پرافتخارش توسط شاگردانی که تربیت کرده است، تحمل می کنیم.
یاد و نامش گرامی

شیرین عبادی
رییس کانون مدافعان حقوق بشر
هفتم اسفند ماه 1394