جمعی از فعالان مدنی روز اول اردیبهشت به منزل نرگس محمدی رفتند و سالروز تولد او را جشن گرفتند.

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر اینک دوران محکومیت خود را در زندان می گذراند. 

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، در این مراسم وکلای نرگس محمدی از وضعیت پرونده او و وضعیت نگران کننده جسمی و بیماری گوارشی و ریه و اعصاب اش سخن گفتند. همچنین دوستان و هم بندیان نرگس از خاطرات زندان و اطمینان و ایمان وی به فعالیت های مدنی مدتی گفتگو و اظهار امیدواری کردند تا مسئولین زندان و قوه قضائیه به تناسب جرم و حکم صادره توجه اساسی کنند؛ زیرا وضعیت درمان و ملاقات و تماس با خانواده و مرخصی استعلاجی از حقوق اولیه زندانی است که انتطار می رود در اسرع وقت بدان توجه شود.

ده روز دیگر پنجمین سال زندان ده ساله نرگس شروع می شود. تاکنون با درخواست مرخصی استعلاجی نرگس محمدی با توجه به احتیاج او به درمان موافقت نشده است.

گزارش تکمیلی:آیا خانه خالی است؟

تولد نرگس در اول اردبهشت بهانه ای شد در خانه ای  که چندین سال است که خالی است. دوستانش از نرگس و ویژگی و رنج هایش  بگویند.

می گویند وقتی که این واحد را خریدند تقی رحمانی گفته بود بعد از این مراسم ها در خانه خودمان می گیریم. اما چنین نشد او در ایران نیست. 

4 سال اندی است که نرگس هم در زندان است و بچه ها هم در خانه نیستند پیش پدرشان هستند.

اما اول اردیبهشت روز سعدی هم است که محترم رحمانی به این موضوع در سخنان خود اشاره کرد. رحمانی گفت نرگس با روحیه زندان می کشد اگر چه هزینه می دهد. او مشغول شدن است و تجربه می آموزد این تجارب را به کار خواهد گرفت.

او گفت ایران وضع پیچیده ای دارد که باید هرفعالی به این وضع توجه کند .

محترم رحمانی در دهه 1360 6 سال زندان بوده است.

رویا محمدی خواهر نرگس محمدی از این که به خواهرش اجازه مرخصی ندادند در حالیکه وعده آن را داده بودند گله کرد. او گفت نرگس امیدواراست اما من نگران وضع جسمی او هستم.

بهزادی وکیل نرگس محمدی گفت قرار بر مرخصی او در عید امسال بود اما شرایط عوض شد ولی دلیل آن بر من روشن نیست. من پیگیر وضع حقوقی او هستم بنا به وظیفه وکالتم.

بعد نوبت دوستان نرگس محمدی رسید تا در باره او سخن بگویند.

 آقای سلطانی از تجربه کار با او در کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح گفت. از  خانم محمدی به عنوان فردی پرانرژی و وقت گذار یاد کرد که به خصوص درهئیت اجرائی  شورای ملی صلح در زمان مسؤولیتش در این هئیت بسیار وقت گذار بود و خوب با همه تعامل می کرد.

رقیه عطوفت با لحن گرم و صمیمی از دوستی خود با نرگس گفت که هربار او دیده است  از وی روحیه گرفته است حتی دو بار در اتفاقی در زندان اوین به هنگام مراجعه اداری هم چنین ویژگی در نرگس دیده است.

او گفت باید برای آزادی همه زندانیان تلاش کنیم.

دکتر ملکی با وجود بیماری و ضعف ناشی از بیماری در این مراسم  حاضر بود. گفت اتهام نرگس بهانه بود مثلا من موسس لگام بودم این را هم نوشتم ولی آنها بهانه کردند چرا که می خواستند نرگس را متوقف کنند. نرگس برای باور و تلاشش زندان می کشد. دکتر ملکی آرزو و خواسته اش را این گونه بیان کرد آزادی همه زندانیان در سراسر ایران .

نوشین احمدی خراسانی از وضع کشور ابراز نگرانی کرد و گفت باید بچه بیرون بیایند. او از نرگس و نسرین ستوده و دیگر بچه ها به عنوان سرمایه های یاد کرد که باید بمانند تا جامعه مدنی را رشد کند. نوشین احمدی با توجه به شرایط سخت و جامعه مردسالار از نیاز به حضور فعالان زن در جامعه گفت.

مسلمانی نرگس را مهوش ثابتی ویژه خواند. او گفت در 10 سال زندانی که کشیده بهترین زمان وقتی بوده که با نرگس هم بند بوده است. از دعا و نیایش نرگس گفت. خانم ثابتی گفت نرگس با هر مرامی و عقیدتی می نشست و حرف می زند بر اصول انسانی تاکید داشت. از حقوق افراد حمایت می کرد اما دوست هم می شد.او گفت  من با نرگس زندگی کردم او سرامد افرادی خوبی بود که  در زندان انها را دیده ام.

این مراسم که به همت خانواده و دوستان با دعوت محدود شکل گرفته بود با حضور و مجری گری کیوان صمیمی آغار و پایان یافت.

خانه خالی است اما با خاطراتی که ان را پر می کند تا شاید وقت دیگر