شیرین عبادی، وکیل حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال 2003 در پی انتخاب گزارشگر جدید ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، نامه‌ای به این مقام سازمان ملل نوشت.
رونوشت نامه خانم عبادی برای کمیسیار عالی حقوق بشر، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا، گروه کاری بازداشت‌های خود سرانه و کانون بین المللی وکلا نیز ارسال شده است.
به گزارش مرکز حامیان حقوق بشر، متن نامه شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر به شرح زیر است:

جناب دکتر جاوید رحمان

گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

انتخاب شما را به پست گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران تبریک می‌گویم و متاسفم که اولین مکاتبه خود را با یک خبر ناگوار آغاز می‌کنم:

ساعتی قبل خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری برنده جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ دستگیر شد. حسب اعلام برخی از رسانه‌ها علت دستگیری ظاهرا مربوط است به پرونده‌ای که چند سال قبل برای تحصن مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران برگزار کرده بود که منجر به صدور حکم غیابی شد.

لازم به یاد آوری است که نامبرده به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری قبلا نیز به ۶ سال حبس محکوم شده بود و بیش از ۳ سال را در زندان سپری کرد. بعد از آزادی از زندان نیز دست از تلاش برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران برنداشت. از جمله با قبول وکالت تعدادی از زنانی که با حجاب اجباری مخالف بودند و با مصاحبه‌های متعدد خود به قوانین ناقض حقوق بشر اعتراض کرد. او مخالف مجازات مرگ است و بارها به شیوه‌های مختلف قوانینی را که در ایران باعث صدور چنین احکامی می‌شود به چالش کشیده است. همچنین وی برای پیشبرد دموکراسی در ایران بسیار فعال بوده و همراه با سایر پویندگان این راه با صدور بیانیه‌ای حکومت ایران را دعوت به برگزاری رفراندوم کرده بود.

دستگیری چنین وکیل شجاعی مسلما باعث ایجاد خفقان بیشتر در ایران شده و ضمن آنکه تعدادی از موکلین وی که قربانیان نقض حقوق بشر هستند بدون دفاع خواهند ماند.

بنابراین خواهشمند است با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود از دولت جمهوری اسلامی ایران بخواهید که آزادی نسرین ستوده را تضمین و تسریع کرده و از تعقیب قضایی او به بهانه‌های واهی دست بردارد.

با احترام

شیرین عبادی

وکیل حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳

۱۳ ژوئن ۲۰۱۸رونوشت:

کمیسیار عالی حقوق بشر

گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا

گروه کاری بازداشت‌های خود سرانه

کانون بین المللی وکلا