کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن‌ بر عهده شیرین عبادی است در ادامه گزارش های ماهانه خود به بررسی‌ وضعیت حقوق بشر در ایران در تیر ماه 1393 پرداخت.
کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به بالا گرفتن تنش میان اسراییل و فلسطین و حمله زمینی به غزه که باعث کشته شدن افراد غیر نظامی از جمله کودکان شده، عنوان کرده است که این مسأله آثار ناگواری بر استقرار صلح در منطقه خاورمیانه خواهد داشت.
این سازمان مردم نهاد همچنین با اشاره به خشونت های فرقه ای در منطقه خاورمیانه هشدار داده است: "حکومت هایی که تبعیض مذهبی روا می دارند در نهایت با افراطیون مذهبی درگیر خواهند شد."
کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود با بیان اینکه یکی از مهم ترین نتایج رویکردهای خشونت‌طلبانه و تمامیت‌خواهانه، نابودی سرمایه های انسانی است، بر ضرورت استقرار صلح و رواداری در منطقه خاورمیانه تأکید کرده است.
در گزارش کانون مدافعان حقوق بشر که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود، در سه بخش "حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "میراث فرهنگی و محیط زیست" به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته شده است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن گزارش ماه تیر 1393 کانون مدافعان حقوق بشر که در اول مرداد ماه 1393منتشر شده، به شرح زیر است:

گزارشی مختصر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1393

مقدمه
در ماهی که گذشت آثار تبعیض و استبداد در برخی از کشورهای خاورمیانه به خشن ترین وجهی بروز پیدا کرد. خشونت های فرقه ای با رشد افراطی گری و گسترش فعالیت افراطیون مذهبی هم زمان شده است که نمونه آن را می توان در دو کشور عراق و سوریه مشاهده کرد. در این میان مردم غیر نظامی کشته و زیر ساخت های مادی و معنوی و آثار باستانی تخریب شدند و ثروت ملی به غارت رفت.
بی شک حکومت هایی که تبعیض مذهبی روا می دارند در نهایت با افراطیون مذهبی درگیر خواهند شد.
از سوی دیگر بالا گرفتن تنش میان اسراییل و فلسطین و حمله زمینی به غزه باعث کشتار تعداد کثیری افراد غیر نظامی از جمله کودکان شده است که این مسأله آثار ناگواری بر استقرار صلح در منطقه خاورمیانه خواهد داشت.
در این گزارش همچنین خلاصه ای از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران در تیر ماه ۱۳۹3 در پی می آید. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی است که در سایت ها و رسانه های مختلف درج شده و صحت آن به احراز رسیده است و در سه بخش و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود.

وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1393
بخش اول – حقوق مدنی، سیاسی و فرهنگی

الف- وضعیت فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی
1) در این ماه حدود 49 نفر بازداشت شدند که بازداشت شدگان عبارتند از: حبیب محبیان- خواننده-، وحید رنجبر- فعال دانشجویی-، عبدالسلام گولنواز- فعال مذهبی اهل سنت-، فرزاد بهادری، سیمین رسولی، سحر بهادری، نسیم بهادری، ساقی فدایی، طناز محمدی، ایرج لهراسب و شبنم عیسی خانی - 8 شهروند بهایی-، زیبا محمدیان- همسر محمدعلی طاهری از زندانیان عقیدتی-، سیوان حسین‌پور- عکاس و کاریکاتوریست.
همچنین فرمانده سپاه شهرستان فیروزکوه از دستگیری یک گروه هشت نفره بدون ذکر نام به جرم شیطان‌پرستی و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان شاهرود از دستگیری سه نفر از سازندگان یک ویدئوی شاد بدون ذکر نام خبر دادند.
از سوی دیگر برخی سایت های خبری از بازداشت فضلی، بانو فرخنده، میترا ستوده، پرستو شهابی و محمدرضا معروف به برادر یوسف، سید علیرضا علی‌حق‌نژاد معروف به ماتیاس، محمد روغنگیر معروف به وحید و سروش سرایی- 8 نوکیش مسیحی-، ﺧﻀﻴﺮ شرهانی، ﻣﻮﺳﻰ زرگانی، ﺣﺴﻴﻦ زرگانی، ﻣﺤﺴﻦ زرگانی، ﻣﺤﻤﺪ زرگانی، ﺣﻤﻴﺪ زرگانی ﻭ ﺳﺎﻟﻢ زرگانی- 7 نوکیش اهل سنت-، حسین صعبوری - فعال مذهبی اهل‌سنت-، صالح تامولی طرفی و عادل سعدونی - دو فعال سایبری-، رضا حاجی ساله، ﺧﺎﻟﺪ ﻣﻠﮑﯽ، ﻋﺒﺪﺍﻟﮑﺮﯾﻢ ﮐﺮﯾﻤﯽ، محمد دارابی، وحید دارابی، سامی زبادی آلبوغبیش، فاتح خسروی- 7 فعال مدنی- خبر دادند.
لازم به تذکر است که چند نفر از افراد بازداشت شده پس از چند روز با تودیع وثیقه بصورت موقت تا روز محاکمه از زندان آزاد شدند.
2) نگار حائری- دختر ماشاالله حائری از زندانیان سیاسی- برای گذراندن یک سال حبس، ساجده عرب سرخی- روزنامه نگار و فعال مدنی- برای گذراندن یک سال حبس، مرضیه رسولی- روزنامه نگار- برای گذراندن دو سال حبس، سید حمید سید مهدوی اقدم- فعال مذهبی- برای گذراندن حبس، شمیس مهاجر- شهروند بهایی - برای گذراندن یک سال حبس، بهمن خالقی- فعال مدنی- برای گذراندن ۶ ماه حبس و سارنگ اتحادی- شهروند بهایی- برای گذراندن یک سال حبس بازداشت و به زندان منتقل شدند.
3) هادی اسماعیل‌زاده- وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر- به چهار سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از حرفه وکالت و عضویت در انجمن ها و احزاب، حسین نوری‌نژاد- عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی- به شش سال حبس، بهزاد نبوی- عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران- به ده میلیون تومان جزای نقدی بدل از یکسال حبس تعزیری، روئین عطوفت- فعال ملی مذهبی- به ۱۱ سال حبس و دوسال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه های سیاسی، فردین اغصانی، فرحناز مقدم و گیسو شیخ حسن آبادی -3 شهروند بهایی- به شش سال حبس، ندا فرصتی‌پور، امیر معبودی، نوشین میثاقی و سهیلا اقدسی- 4 شهروند بهایی- به شش ماه زندان، شمیم روحانی - شهروند بهایی-، به یک سال زندان و تبعید از استان خوزستان، میعاد احمدی – فعال مدنی- به ۲ سال حبس که به مدت ۵ سال به حال تعلیق درآمده به همراه ۵ میلیون تومان جزای نقدی، عزت گلپری‌پور و شاهو حیدری – دو فعال مدنی- هر یک به ۳ ماه زندان، حسین علی محمدی و طاها کرمانی – دو فعال مدنی- هر یک به ۳ سال حبس تعزیری، رسول رضوی – فعال مدنی- به یک سال حبس تعزیری و فاطمه هاشمی- فعال مدنی- به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. همچنین محمد نوری- درویش گنابادی- به خلع دائم لباس روحانیت محکوم شد. همچنین حکم شش سال زندان فواد رضازاده - زندانی اهل‌سنت- به تایید دادگاه تجدید نظر رسید.
از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) 8 فعال در فیس بوک به ترتیب به 18 سال و 91 روز حبس و پرداخت یک میلیون و 300 هزار تومان جزای نقدی و50 ضربه شلاق، 19 سال و 91 روز حبس و پرداخت یک میلیون و 300 هزار تومان جزای نقدی و50 ضربه شلاق، 21سال حبس، 14 سال حبس ، 20 سال حبس ، هشت سال حبس ، 11 سال حبس و 16 سال حبس سال حبس محکوم شدند. دادستان کل کشور نیز از محکومیت قطعی و ارسال به اجرای احکام هفت نفر بدون ذکر نام در ارتباط با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم خبر داد که به سه تا یازده سال زندان محکوم شده‌اند.
4) مقام های مسئول از سفر علمی مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی- روحانی برجسته اهل سنت- به ترکیه جلوگیری کردند.
5) منزل های حسین رفیعی - فعال ملی مذهبی-، عبدالله یعقوبی- درویش گنابادی- و راشین صابری – شهروند بهایی- توسط مأموران امنیتی بازرسی و برخی وسایل شخصی از جمله کتاب و دست نوشته های آنان ضبط شد. همچنین سعدی قریشی، پوریا مردوخ، احمد قریشی، محمد کریمی، منصور قادرمرزی- اعضای مکتب قران- به اداره اطلاعات احضار و بازجویی شدند. رامین حسین‌پناهی- فعال مدنی- نیز به اداره اطلاعات احضار شد.
6) ماشاء‌الله شمس‌الواعظین - روزنامه نگار- پس از حضور در دادسرا و تفهیم اتهام با سپردن وثیقه دویست میلیونی آزاد شد. همچنین منوچهر خلوصی- شهروند بهایی-، سراج الدین میردامادی و صبا آذرپیک – دو روزنامه نگار- در دادگاه محاکمه شدند.

ب- وضعیت حقوق فرهنگی
هیات منصفه دادگاه مطبوعات روزنامه های‌ «هفت صبح» و « تهران امروز» را مجرم دانست.

پ- سایر موارد نقض حقوق بشر
1) در این ماه تعداد 7 نفر اعدام شدند. اسامی اعدام شدگان که نام کامل برخی از آنان مشخص نشده است ولی مقام های قضایی یا رسانه های وابسته به دولت ایران یا سایت های خبری اعدام آنها را تأیید کرده اند، به شرح زیر است: دادگستری کل استان گیلان از اعدام «م.ح»، «ص.گ»، «ا.د»، «ج.خ»، «ا.ا»، «ا.ص» و «ب.ب» به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر خبر داد.
2) ارژنگ داوودی- زندانی سیاسی- به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.
3) رئيس دادگستری قائمشهر از صدور حکم اعدام و سنگسار و ۱۵ سال حبس تعزيری یک نفر بدون ذکر نام به اتهام زنای محصنه، تجاوز به عنف، نگهداری مشروبات الکلی و تجهيزات ماهواره ای خبر داد. فرمانده انتظامی استان فارس نیز از اجرای حکم شلاق دو نفر به اتهام شرب خمر و دو نفر به اتهام سرقت در ملاءعام و معاون دادستان استان کرمانشاه از اجرای حکم شلاق 5 نفر به اتهام روزه خواری در ملاء عام خبر دادند.
4) وضعیت زندانیان سیاسی هم چنان ناگوار گزارش می شود به گونه ای که تعدادی از آنان مانند لطیف حسنی، زینب جلالیان، بهمن خالقی، علی سلان‌پور، عبدالرحمن سنگانی، آرام میکائیلی، سیدمحمد ابراهیمی، مهدی حق‌شناس و علی احمد سلیمان بیمار هستند که نسبت به درمان و معالجه آنها اقدامی جدی صورت نگرفته است.
5) با وجود تأکید قانون مبنی بر طبقه بندی زندانیان، امید بهروزی- وکیل دادگستری- از بند 350 به بند مالی زندان اوین، محمد نصیری به بند هشت زندان اوین، لطیف حسینی از زندان اوین به رجایی شهر کرج و کامران ایازی به زندان رجایی شهر تبعید شدند.
6) پلیس از برگزاری مراسم برای انقلابیون صدر مشروطه در تخت فولاد اصفهان جلوگیری کرد.
7) دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس٬ فعالیت دو موسسه «خانه مد» و «ویولت» را به دلیل رونمایی از چهار مانتوی منقش به پرچم جمهوری اسلامی متوقف کرد. همچنین رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی لرستان از پلمپ ۱۵ واحد صنفی کافی‎نت در این استان خبر داد.
8) سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ هزار دختر که کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند، ازدواج کرده‌اند.

بخش دوم – حقوق اقتصادی و اجتماعی
وضعیت اقتصادی در ایران همچنان نامناسب گزارش می شود؛ به گونه ای که وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که ۱۴ هزار واحد صنعتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط در چند سال اخیر به دلیل مشکلات مختلف تعطیل و متوقف شده اند. این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ تورم شهری کشور در دوازده ماهه منتهی به خردادماه امسال را 26.2 درصد و تورم نقطه به نقطه را 14.7 درصد اعلام کرد.
1) 150 کارگر پیمانی شاغل در فاز ۱۳ منطقه پارس جنوبی بابت دستمزدهای تیر، مرداد، ده روز نخست شهریور ماه سال گذشته از پیمانکار مجری طلبکار هستند. حقوق 33 کارگر کارخانه «دروس ایران» برای ۳۵ ماه، حقوق 30 کارگر کارخانه میخ سازی یزد برای 9 ماه، حقوق 140 کارگر شرکت آبفای آبادان برای بیش از سه ماه و حقوق حدود 400 کارگر شرکت پایندان برای 6 ماه به تعویق افتاده است.
2) بیش از ۵۰ کارگر پالایش و تجارت نفت لیان اخراج شدند.

بخش سوم- میراث فرهنگی و محیط زیست
اخبار منتشر شده از میراث فرهنگی و محیط زیست در تیر ماه نیز همچنان نشان از نامناسب بودن وضعیت این حوزه دارد.
1) مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از بروز شکستگی در زیر پل های تاریخی اصفهان به سبب تداوم خشکی زاینده رود و نشست زمین خبر داد.
2) حمام تاریخی «زعفرانی» اصفهان تخریب شد.
3) فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام از قطع ۲۲۰ درخت، درختچه و نهال در سه ماه گذشته از سوی متخلفان در این استان خبر داد. رئیس جامعه جنگلبانی نیز خبر داد که در حال حاضر یک میلیون هکتار از جنگل های بلوط زاگرس آلوده و در معرض خشکیدگی قرار دارند.
4) خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از مرگ یک کشاورز و مجروح شدن ۴ تن از اعضای خانواده‌ او به دلیل ارتباط با مین در منطقه مهاباد خبر داد.

خاتمه
کانون مدافعان حقوق بشر با بیان اینکه یکی از مهم ترین نتایج رویکردهای خشونت‌طلبانه و تمامیت‌خواهانه، نابودی سرمایه های انسانی است، بر ضرورت استقرار صلح و رواداری در منطقه خاورمیانه تأکید می کند.

شیرین عبادی
رییس کانون مدافعان حقوق بشر
اول مرداد 1393

توضیح: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشر در خصوص این گزارش به سایت ها و خبرگزاری های زیر مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران جوان و سایت های کانون مدافعان حقوق بشر، مرکز حامیان حقوق بشر، جرس، الف، کمیته گزارشگران حقوق بشر، ندای آزادی، بازتاب، هرانا، قانون، کلمه، محبت نیوز، سنی آنلاین، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، موکریان، ندای سبز آزادی، رادیو زمانه، رادیو فردا و بی بی سی.