گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای انزجار خود را از سربریدن روزنامه‌نگار آمریکایی جیمز فولی اعلام کرد.
متن اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز به شرح زیر است:

ویدئو مردی سیاه پوش را نشان می‌دهد که با خنجر گلوی مردی را می‌درد، که لباس نارنجی ، یادآور زندانیان گوانتانامو را بر تن دارد. با این صحنه دهشتبار گروه جهادی دولت اسلامی، اعدام روزنامه‌نگار آمریکایی جیمز فولی را برای انتقام‌گیری از مواضع آمریکا در خاورمیانه اعلام می‌کند. کاخ سفید اعلام کرده است که نهادهای امنیتی در حال تشخیص واقعی بودن این ویدئو هستند. در همین ویدئو داعش تهدید کرده است که اگر رئیس جمهور اوباما به بمباران آمریکا در عراق پایان ندهد، استفان سوت‌لوف، دیگر روزنامه‌نگار ربوده شده‌ی آمریکایی را نیز، اعدام خواهد کرد. این روزنامه‌نگار در تابستان سال گذشته در سوریه ربوده شده بود.
کریستف دو لوار دبیر اول سازمان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: "اگر واقعی بودن ویدئو کشتن جمیز فولی تأیید شود. نشان‌گر برداشتن گامی تندروانه از سوی گروه جهادی داعش در صنعت خونین گروگان‌گیری است. جمیز فولی برای دولت کار نمی‌کرد و پرچم‌دار آمریکا نبود. او گزارش‌گری حرفه‌ای و بزرگ بود و در خدمت اطلاع رسانی . ما با تاثر به پدر و مادرش که از نزدیک می‌شناسیم و همکارانش تسلیت می‌گویم."
جمیز فولی چهل ساله در تاریخ ٢٢ نوامبر ٢٠١٢ در شمال سوریه در شهر تافتاناز ربوده شد. وی منازعات لیبی را در سال ٢٠١١ و پیش از آن خیزش مردمی در سوریه علیه بشار اسد را برای رسانه‌های گلوبال پست و خبرگزاری فرانسه پوشش داده بود. وی نخستین روزنامه‌نگار آمریکایی کشته شده در سوریه است. داعش پیش از این مسئولیت اعدام تعدادی از شهروند خبرنگاران سوری را بر عهده گرفته بود.
دیان، مادر جمیز فولی که در ژانویه ٢٠١٣ از علاقه‌مندی فرزندش به مردم و پوشش رویدادهای سوریه سخن گفته بود، بر روی صفحه‌ای که در فیس‌بوکی که در حمایت از این روزنامه‌نگار درست شده بود، نوشته است " او برای نشان دادن رنج‌های مردم سوریه جان داد"
گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود که از ٧ گزارش‌گر خارجی ناپدید شده در سوریه تن به گروگان گرفته شده‌اند اما از چهار تن دیگر هیچ خبری در دست نیست. بیش از بیست گزارش‌گر حرفه‌ای و شهروند‌خبرنگار، در اسارت گروه‌های مسلح هستند. بیش از سی روزنامه‌نگار با وجود اعلام عفو عمومی از سوی بشار اسد اما همچنان در زندان‌های رسمی سوریه زندانی هستند. ٣٩ روزنامه‌نگار از آغاز منازعه در ماه مارس ٢٠١١ ، به هنگام انجام وظیفه اطلاع رسانی کشته شده‌اند.