سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید "شواهدی قوی" وجود دارد که اسرائیل سال گذشته و در پی اسارت احتمالی یکی از سربازانش به دست حماس در غزه مرتکب جنایات جنگی شده و احتمال زیادی دارد که اقداماتش تحت عنوان "جنایت علیه بشریت" نیز بگنجد.
به گزارش بی بی سی، در گزارش عفو بین‌الملل آمده که اسرائیل مشخصا از ۱ تا ۴ اوت سال گذشته و به دنبال اعلام اسارت سربازش قوانین و مقررات را کنار گذاشته و در غزه "بی‌ملاحظه" عمل کرده و با بمباران مناطق مسکونی در رفح ۱۳۵ غیرنظامی، از جمله ۷۵ کودک را کشته است.
اسرائیل می‌گوید گزارش عفو بین‌الملل "اساسا مخدوش" است.
سال گذشته و در جریان عملیات "تیغه حفاظتی" اسرائیل در غزه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که هدار گولدین، یکی از سربازانش احتمالا به دست حماس اسیر شده است. اما حماس اعلام کرد با گروه عملیاتی حاضر در منطقه مورد ادعای اسرائیل تماس نداشته و احتمالا تمامی آنها به همراه سرباز ادعایی در بمباران ارتش اسرائیل کشته شده‌اند.
عفو بین‌الملل می‌گوید اسراییل تلاش داشته تا با بمباران وسیع هوایی و زمینی، اقدام حماس را خنثی کند.
گزارش "جمعه سیاه، سلاخی رفح در درگیری ۲۰۱۴ اسرائیل/غزه" از طرف عفو بین‌الملل، با همکاری گروهی پژوهشی در دانشگاه گلداسمیت لندن و با بررسی "صدها فیلم، عکس و تصاویر ماهواره‌ای" تهیه شده است.
درگیری سال گذشته در غزه ۵۰ روز به طول انجامید و در جریان آن مطابق آمار سازمان ملل ۲۲۵۱ فلسطینی که اکثریت آنها غیرنظامی بودند کشته شدند. در طرف اسرائیلی هم ۶۷ سرباز و شش غیرنظامی کشته شدند.