بی بی سی: سایت اینترنتی کانون مدافعان حقوق بشر یک روز پس از آغاز فعالیت در ایران مسدود شده است.
این سایت روز شنبه بیست و هشتم دی، فیلتر شد. همزمان کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای نسبت به "جعل عنوان و سوء استفاده" از عنوان کانون مدافعان حقوق بشر اعتراض کرده است.
این اعتراض نسبت به "کانون دانشجویی مدافعان حقوق بشر" است که روز شنبه ۲۸ دی اعلام موجودیت کرد.
کانون مدافعان حقوق بشر در اطلاعیه ای که ساعاتی پس از اعلام موجودیت این تشکل دانشجویی صورت گرفت، به این موضوع اعتراض کرد.
این اطلاعیه می گوید کانون مدافعان حقوق بشر اگرچه تأسیس هر نهاد حقوق بشری را به فال نیک می گیرد اما اعلام می کند که اتخاذ عناوینی شبیه کانون مدافعان حقوق بشر، سوء استفاده از نام این کانون است.
سایت اینترنتی کانون مدافعان حقوق بشر نیز در ایران مسدود شده است. این سایت روز شنبه بیست و هشتم دی، یک روز پس از آغاز فعالیت اش فیلتر شدکانون مدافعان حقوق بشر این اقدام را "امری غیر اخلاقی و نشان از سوء استفاده از حسن شهرت این سازمان مردم نهاد" توصیف کرده است.
کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که شماری از حقوقدانان و وکلای مدافعی که در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی آن را تاسیس کرده اند.
فعالیت های این کانون طی هفته های اخیر با محدودیت هایی در ایران همراه شده است.
به تازگی ژینوس سبحانی، منشی این کانون پس از بازرسی از منزل و ضبط وسائل شخصی اش بازداشت شد.
این بازداشت روز ۲۶ دی پس از آن روی داد که ماموران انتظامی و لباس شخصی، دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را پلمب کردند.
مقام های ایرانی چند روز بعد پس از محکوم شدن این اقدام از سوی برخی گروه های حقوق بشر و فعالان اجتماعی، اعلام کردند که این فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر به علت نداشتن مجوز غیر قانونی است.
این کانون حدود ۷ سال پیش تاسیس شد و به عنوان یکی از معتبر ترین سازمان های ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر مورد پذیرش مراکز بین المللی قرار گرفت.
دفاع از زندانیان سیاسی ـ عقیدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمایت از خانواده فعالان سیاسی زندانی، در چارچوب قوانین ایران از محورهای فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر بود.
خانم عبادی این کانون را تنها تشکل مدنی در ایران توصیف کرده که پیش از آنکه در داخل کشور ثبت شود به عضویت فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر درآمده و به نوعی ثبت بین المللی شده است.
زمان انتشار: 29/10/1387