در چهاردهمین سالگرد درگذشت مهندس مهدی بازرگان از اولین چهره های روشنفکری دینی و نخست وزیر دولت موقت پس از پیروزی انقلاب در سال 1357، جمعی از همفکران، علاقه مندان و اعضای «نهضت آزادی ایران» روز جمعه چهارم بهمن ماه 1387 به قم رفتند تا بر سر مزار او حاضر شوند.
مراسم چهاردهمین سالگرد مهندس مهدی بازرگان که قرار بود روز پنجشنبه سوم بهمن ماه 1387 در حسینیه ارشاد برگزار شود، با ممانعت مقام های مسئول امنیتی دولت نهم مواجه شد.
ممانعتی که انتقاد آیت الله منتظری را نیز به همراه داشت. آیت الله منتظری در جمع یاران و همفکران مهندس بازرگان که برای دیدار با وی به منزلش در قم رفته بودند، گفت که متأسفانه متصدیان امورما فراموش کرده اند که یکی از شعارهایی که هم رهبر انقلاب، هم ماها و هم همه مردم می دادند، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود.
آیت الله منتظری با انتقاد از تخریب قبور مردگان، چنین ادامه داد: «ظاهراٌ در رژیم سابق با مرده ها دیگر کاری نداشتند، اما حالا متأسفانه با قبر مرده ها هم کار دارند. تمام آنهایی که مثلاٌ فرض بگیریم که مزاحم قبورشان شده اند، آنها همه کافر بوده اند، خیلی هاشان بچه مسلمان بودند و قبر مسلمان محترم است، حتی کفار هم اگر اهانت بخواهد بشود، جائز نیست، «ولقد کرمنا بنی آدم». مخصوصا آنها بعضی هایشان آدم هایی بودد که یک سال زندان داشتند، حالا یک جهاتی و یک مقدماتی درست کردند و بعد اعدام. اما بالاخره آنها با دین اسلام ازدنیا رفتند، با اعتقاد به اسلام از دنیا رفتند. من یادم هست، اسلامی نامی بود که دادستان شیراز بود، یک پرونده دختری را آورد که اعدام اش کرده بودند، به پدر و مادرش نوشته بود، ناراحت نباشید، از قرآن و نهج البلاغه دست برندارید. حالا با قبرهای اینها ما برخورد کنیم؟»
پیش از این در برخی سایت های خبری، از تخریب گورستان خاوران، خبر داده بودند. گفته می شود گورستان خاوران محل دفن تعداد زیادی از مخالفان نظام جمهوری اسلامی است که در زندان های جمهوری اسلامی در سال 1367 اعدام شدند.
بنابراین آیت الله منتظری به مسئولان و متصدیان امور توصیه کرد تا در سالگرد انقلاب انعطاف بیشتری با مردم داشته باشند و سپس ادامه داد: «مجلس ختم برای مهندس بازرگان می خواهند بگیرند، می گویند نه، برای غزه می خواهند جلسه بگیرند، می گویند نه. چه کسی این فرمان ها را می دهد؟ بالاخره کشور مال مردم است، تصمیم گیرنده مردم هستند. مردم تشخیص شان درست است. مردم عقل دارند، درایت دارند، شعور دارند، دنیای امروز به هم متصل است، مردم انتخابات کشورهای دیگر را دیده اند، دیده اند احزاب سیاسی واقعاٌ آزادند، تبلیغ می کنند، انتخاب می کنند، ولی متآسفانه حالت فراموشی پیدا کردیم. شعارهای اول انقلاب از جمله آزادی بود، یعنی مردم آزادند. بخواهند جلسه تشکیل دهند، بخواهند مرده شان را اینجا خاک کنند. آخر این چه جور برخوردهایی است؟ بالاخره من متصدیان را نصیحت می کنم که حالا به اسم سالگرد انقلاب یک انعطاف پیدا کنید و با مردم آشتی کنید و مردم را آزاد بگذارید، سخت گیری نکنید.»