بانوی صلح ایران این روزها وقتی می خواهد وارد منزلش شود، شعارهایی را می بیند که با اسپری رنگ توسط دانشجویان بسیجی بر در و دیوار خانه اش حک شده اند.شعارهایی مانند " مرگ بر قلم به دست مزدور" یا " شیرین= آمریکا".
در میان شعارها یکی بیشتر از بقیه جلب توجه می کند" اجوزه آمریکایی – شیرین عبادی". اشتباه فاحش املای این شعار نشان می دهد که مخالفان شیرین عبادی چه حد پایینی از سواد برخوردارند.
شیرین عبادی از سوی تندروهای ایرانی متهم به جانبداری از غرب است.او طی ماه های اخیر با محدودیت های فراوان از سوی دولت و نیروهای حامی آن مواجه شده است.کانون تحت مدیریت وی " کانون مدافعان حقوق بشر" از سوی قوه قضاییه پلمپ شده و برخی از حقوقدانان همفکر وی نیز در معرض فشار مضاعف قرار گرفته اند.با این همه عبادی به آینده بسیار امیدوار است و عقیده دارد آرمان های حقوق بشری هرچند با دست اندازهای فراوان ولی به تدریج و آرام آرام به ثمر خواهند رسید.
عبادی به دلیل پایداری اش بر آرمان های حقوق بشری همواره چهره ای قابل احترام برای روزنامه نگاران اصلاح طلب ایران بوده است اما فشارهای اخیر بر وی بهانه ای بود تا روزنامه نگاران بار دیگر حمایت خود را از فعالیت های حقوق بشری وی نشان دهند. روزنامه نگاران ابتدا بیانیه ای را در حمایت از بانوی صلح تدوین کردند اما پیش از انتشار آن در عصر یک روز برفی زمستان میهمان خانه عبادی شدند.جایی که وی به همراه دو تن از چهره های سرشناس کانون مدافعان حقوق بشر یعنی عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی حضور داشت.
عبادی صحبت هایش را با اظهار تاسف از تعطیلی غیرقانونی کانون مدافعان حقوق بشر آغاز کرد اما تاکید کرد که تعطیلی دفتر کانون به معنای تعطیلی فعالیت اعضای آن نخواهد بود .او گفت که فعالان حقوق بشر تا زمانی که زبانی برای بازگو کردن حوادث و قلمی برای ثبت آن دارند از فعالیت بازنخواهند ایستاد و اقدام های قهری دولت انگیزه آنها را کاهش نخواهد داد.
در نگاه عبادی فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران اعضای یک خانواده هستند و باید در کنار یکدیگر برای به کرسی نشاندن آرمان های حقوق بشری تلاش کنند.
به گفته وی بدون وجود روزنامه نگاران و رسانه های مستقل صدای فعالان حقوق بشر به جایی نمی رسد و این دو گروه باید در سختی ها و ناملایمات کنار یکدیگر باشند و در مقابل فشارهای دولتی ایستادگی کنند.
برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 سپس به بلاتکلیفی دولت ایران درباره معیارهای حقوق بشری اشاره کرد و گفت که دولت ایران نسبت به معیارهای حقوق بشری دچار سردرگمی است.به عقیده وی مقام های ایرانی از آنجا که میان ارزشهای اسلامی و حقوق بشری سازگاری نمی بینند درصدد تعریف تازه ای از حقوق بشر برآمده اند اما این تعریف جدید دارای اشکالات حقوقی و عملی بوده است.
به گقته عبادی،منشور حقوق بشر اسلامی به ابتکار ایران در سازمان کنفرانس اسلامی به تصویب رسید تا توجیهی باشد برای نقض برخی اصول مصرح در منشورحقوق بشر سازمان ملل.اما این منشور دارای دو اشکال اساسی است.یکی این که بدین ترتیب مسلمانان نیز باید حق دیگر ادیان برای تدوین منشورحقوق بشر خاص خود را قایل باشند و دیگر این که اصولا ایران در زمان پیوستن به سازمان کنفرانس اسلامی شرط کرده بوده مصوبات مغایر با منشور سازمان ملل را نپذیرد وازاین جهت نمی تواند حقوق بشر اسلامی را جایگزین منشور حقوق بشر سازمان ملل کند.
عبادی که خود را یک فعال حقوق بشر مسلمان می داند بر خلاف مقام های دولتی ایران قائل به سازگاری اسلام و حقوق بشر است.او به گفته ای از مارسل روشه اشاره می کند و می گوید " قوانین برآمده از وجدان جامعه است" بنابراین در جامعه ای که در آن اکثریت افراد دیندار هستند، قواعد غیردینی به تصویب نخواهد رسید.عبادی بدین ترتیب تلاش دارد تا استدلال اصلی مخالفان سازگاری اسلام و دموکراسی را به چالش بکشد.
عبادی با این همه چشم اندازی روشن برای توسعه حقوق بشر در سراسر جهان می بیند و باور دارد که گردونه تمدن و جبر زمانه روز به روز بر اهمیت رعایت حقوق بشر خواهد افزود.
او در همین رابطه به ذکر مثالی از تاریخچه فعالیت حقوق بشری خود می پردازد و به مشکلاتی که در سالهای ابتدایی انقلاب برای انجام این فعالیت ها داشته اشاره می کند.عبادی می گوید در اوایل انقلاب وقتی می خواستند به من فحش دهند می گفتند " عبادی فمینیست است" یا " عبادی طرفدار حقوق بشر است.یعنی فضا به حدی بد بود که حتی طرفدار حقوق بشر بودن فحش محسوب می شد.اما ما در آن زمان هم ناامید نشدیم و از سنگر حمایت از حقوق کودکان فعالیت های حقوق بشری را پیش بردیم.برای مثال ما در آن زمان به تنبیه فیزیکی کودکان اعتراض می کردیم و هیچ کس هم نمی توانست چنین خواسته ای را زیر سوال ببرد.بعد از آن اعتراض خود را بر این مساله متمرکز کردیم که چرا پدر در صورت قتل فرزند مجازات نمی شود.ما این مساله را با جدیت دنبال کردیم و خواهان تغییر قوانینی از این دست شدیم.بعد آسمان بازتر و بازتر شد و به جایی رسیدیم که توانستیم آشکار و علنی بگوییم دفاع از حقوق بشر ارزش است نه ضد ارزش.
عبادی با نگاه خوشبینانه ای که به آینده دارد نگرانی چندانی از تعطیلی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر به خود راه نداده و می گوید در مدتی که از تعطیلی کانون می گذرد روال فعالیت های قبلی ادامه داشته و حدود 30 پرونده جدید را پذیرفته ایم .گزارشهای فصلی درباره نقض حقوق بشر هم به شیوه گذشته انتشار خواهد یافت و اقدام های قهری،خللی در فعالیت ما وارد نخواهند کرد.
در همین حال عبدالفتاح سلطانی وکیل نامدار ایرانی نیز به تشریح اقدام هایی که برای فک پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر انجام شده پرداخت و گفت از نظر ما پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر به شیوه ای کاملا غیرقانونی انجام گرفته است چرا که بر اساس قانون هیچ یک از مقام های قضایی حق پلمپ هیچ تشکلی را ندارند و طبق قانون احزاب اگر کمیسیون ماده 10 تصمیم به توقف فعالیت یک تشکل بگیرد تنها می تواند پروانه آن را توقیف کند و اگر حکم به انحلال یک تشکل بدهد در آن صورت دادگاه باید تصمیم نهایی را بگیرد.اما در ماجرای پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر، معاون امنیت دادستان اشتباه بزرگی کرد و راسا دستورپلمپ کانون مدافعان حقوق بشر را صادر کرد.آنها از آنجا که به نقص حقوقی تصمیم خود واقفند هنوز حکم کتبی توقیف را به ما ارایه نداده اند.
سلطانی با این همه اشاره می کند که اعضای کانون مدافعان حقوق بشر،نامه هایی را برای برخی از مقام های دولتی و قضایی نوشته اند و خواهان پیگیری قضایی این ماجرا هستند.
در ادامه عبادی نیز بار دیگر به عزم جزم همه اعضای کانون مدافعان حقوق بشر برای پیگیری فعالیت های خود اشاره کرده و می گوید "رسالت و وظیفه همه فعالان حقوق بشر باید این باشد که هزینه دولت ها برای نقض حقوق بشر را افزایش دهند و آنها را وادار به پذیرش اصول جهانشمول حقوق بشری کنند"
عبادی که فعالیت های حقوق بشری اش خشم دولت مردان تندرو در ایران را برانگیخته هشدار می دهد که وظیفه تامین جان وی و سایر فعالان حقوق بشر به عهده دولت است و در صورت بروز هر گونه اتفاق ناگواری مقام های دولتی مسوول آن خواهند بود.
به گقته بانوی صلح ایران بر اساس قطعنامه سال 98 مجمع عمومی سازمان ملل متحد دولتها باید برای فعالان حقوق بشر مصونیت قایل شوند و از آنجا که ایران نیز این قطعنامه را امضا کرده باید به آن پایبند باشد.عبادی البته تصریح می کند که قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل ضمانت اجرای حقوقی ندارند اما از آنجا که نماینده روح کلی و اخلاق جمعی تمام ملت ها محسوب می شود،دولت ها باید به آن پایبندی نشان دهند.
او اعتراض های جهانی به جمهوری اسلامی برای پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر را نیز برآمده از این قطعنامه سازمان ملل می داند و می گوید از اثر همین قطعنامه است که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نماینده ایران در این سازمان را مورد مواخذه قرار داد و خانم پیلای کمیسر جدید حقوق بشر در ژنو نیز اعتراض شدید خود را به نماینده ایران ابلاغ کرد
با این وجود بانونی صلح ایران متاسف است از این که مقام های دولتی ایران همچون حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه،به اعتراض های جهانی بی توجهی نشان می دهند و آن را " دخالت در امور داخلی خود می دانند"
به گفته عبادی دولت ایران،نسبت به هویت کسانی که خواهان مرگ وی هستند آگاه است ولی در عین حال با آنها مقابله نمی کند.وی می گوید زمانی که دانشجویان بسیجی جلوی خانه وی تجمع کرده بودند و با اسپری رنگ روی دیوارهای خانه اش شعارنویسی می کردند،با پلیس تماس گرفته،اما مامورین نیروی انتظامی تنها نظاره گر ماجرا بوده اند و جلوی تظاهر کنندگان را نگرفته اند.عبادی از همین رو درخواست برای داشتن یک بادیگارد دولتی را بی فایده می داند و باور دارد که دولت اصولا اراده ای برای حفاظت از جان فعالان حقوق بشر ندارد.
او به مقام های ایرانی هشدار می دهد که تا دیر نشده دست از مقابله با فعالان حقوق بشر بردارند و اجازه فعالیت آزادانه به کنشگران مدنی را بدهند.
عبادی می گوید متاسفم از این که ایران به دلیل بی توجهی به مسایل حقوق بشری، با 4 قطعنامه محکومیت از سوی سازمان ملل روبرو شده است و کارنامه خوبی ندارد.
به گفته وی هر دولتی در سازمان ملل چوب خطی دارد که اگر آن چوب خط پر شود،کشورهای عضو ناچار به اقدام های قهری علیه رهبران آن خواهند شد.او به مقام های ایرانی توصیه می کند از سرنوشت کسانی چون عمرالبشیر رهبر سودان و ژنرال تان شيو رهبر برمه عبرت بگیرند و بیش از این در راه و آرمان فعالان حقوق بشر سنگ اندازی نکنند.
منبع: سایت خرداد