در پي خودکشي يک دختر ايلامي، مديرعامل کانون مشارکت در پاکسازي مين، هشدار داد: مصدومان مين به ويژه زنان و دختران از شرايط نامساعد روحي و اجتماعي رنج مي‌‏برند.
ثريا عزيزپناه در گفت‌‏و‌‏گو با "ايلنا" گفت: بر اساس اخبار يکي از سايت‌‏ها، ابتداي ماه گذشته يک دختر ايلامي که در اثر برخورد با مين دچار قطع عضو شده بود، به علت فشار رواني و مشکلات اجتماعي به زندگي خود پايان داد.
او در اين ارتباط از نبود حمايت‌‏هاي رواني و اجتماعي از حادثه‌‏ديدگان مين انتقاد و اظهار کرد: در طول سال‌‏هاي پس از جنگ هيچ نوع حمايتي اين چنيني از مصدومان مين صورت نمي‌‏گيرد و اين مشکل باعث بروز اختلالات بسياري در زندگي اين افراد مي‌‏شود.
مديرعامل کانون مشارکت در پاکسازي مين با اين توضيحات بر لزوم ارائه خدمات مددکاري و روانشناسي به حادثه‌‏ديدگان مين تاکيد کرد.
به گفته او بسياري از اين افراد به ويژه دختران و زنان پس از قطع عضو ناشي از مين خانه‌‏نشين و با مشکلات بسيار دست به گريبان مي‌‏شود.
عزيزپناه با بيان اين‌‏که بيشترين سطح زمين‌‏هاي آلوده به مين در کردستان وجود دارد، گفت: اما از سوي ديگر استان ايلام نيز از نظر ميزان مرگ و مير و حتي پس از برخورد با مين در ايلام مشاهده مي‌‏شود.
به گفته عزيزپناه، دختران و زناني که بر اثر اصابت مين دچار نقص عضو شده‌‏اند، يا اميد به ازدواج را از دست مي‌‏دهند و يا از سوي همسرانشان ترک مي‌‏شوند که اين باعث منزوي شدن آنها مي‌‏شود.
عزيزپناه همچنين از روند طولاني تشکيل پرونده براي مصدومان ناشي از برخورد با مين ابراز ناخرسندي کرد و گفت: نبود شرايط مساعد روحي و اجتماعي از يک سو و طولاني شدن پذيرش اين افراد به عنوان مصدومان مين بر مشکلات آنها مي‌‏افزايد.
مديرعامل کانون مشارکت در پاکسازي مين، از مسوولان خواست تا نسبت به حمايت‌‏هاي مستمر از مصدومان مين به ويژه زنان و کودکان بيشتر تلاش کنند.