«عبدالرضا تاجیک» روزنامه نگار که قصد داشت صبح روز سه شنبه 29 بهمن ماه 1387 برای انجام سخنرانی در سمینار «ایران: 30 سال پس از انقلاب» در اسپانیا به این کشور سفر کند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، ممنوع الخروج شد.
جلوگیری از سفر عبدالرضا تاجیک به اسپانیا در حالی صورت گرفته است که مهر خروج بر روی پاسپورت وی زده شده و تاجیک آماده سوار شدن به هواپیما بود. در سمینار «ایران: 30 سال پس از انقلاب»، علاوه بر چند شخصیت غیر ایرانی، «شیرین عبادی» برنده جایزه صلح نوبل، «تقی رحمانی» نویسنده و «ثریا عزیز پناه» فعال اجتماعی نیز سخن خواهند گفت. رحمانی و عزیزپناه عازم کشور اسپانیا شدند. این سمینار روزهای 30 بهمن و یکم اسفند ماه 1387 در «بنیاد سه فرهنگ مدیترانه ای» برگزار می شود.
پیش از این نیز از سفر برخی فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که برای شرکت در نشست های مختلف علمی و فرهنگی قصد عزیمت به کشور دیگری را داشتند، ممانعت به عمل آمده بود.
محور سخنرانی تاجیک « ساخت دولت- ملت» و «مدرنیزم» است که با عنوان «مدرنیزم ایرانی در تعلیق» به سمینار «ایران: 30 سال پس از انقلاب» ارائه شده است.
تاجیک دبیر سرویس سیاسی روزنامه شرق از ابتدا تا زمان توقیف بوده است. او همچنین در مقاطعی دبیری سرویس سیاسی روزنامه های اعتماد و کارگزاران و خبرگزاری ایلنا را بر عهده داشته است. تاجیک همکار مطبوعاتی روزنامه های دیگری چون خرداد، فتح، بنیان، بهار، همبستگی، ضمیمه همشهری، توسعه و صدای عدالت نیز بوده است.
پاسپورت تاجیک پس از آنکه ممنوع الخروج شد، توسط مأمور مسئول ضبط شد و او باید به دادگاه انقلاب مراجعه کند.