«نهضت آزادی ایران» سي‌ام بهمن ماه 1387 با برگزاری مراسمی از شيرين عبادي، فريده غيرت، نرگس محمدي، عمادالدين باقي، محمدعلي دادخواه و عبدالفتاح سلطاني به عنوان شش فعال حقوق بشر تقدير کرد.
بر اساس مصوبه شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، قرار بر این شده بود تا با برگزاری جلسه ای در منزل دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران، از شش فعال حقوق بشر تقدیر شود، اما برگزاری این جلسه با ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه شد. از همین رو آنان تصمیم گرفتند برای مرتبه دوم این مراسم را در منزل احمد صدر حاج سید جوادی عضو شورای مرکزی این تشکل سیاسی برگزار کنند که اینبار نیز مقام های مسئول با وجود دعوت از مهمانان، با برگزاری این مراسم خصوصی مخالفت کردند. به این ترتیب سی ام بهمن ماه برای مرتبه سوم برای برگزاری این مراسم تلاشی صورت گرفت که برگزار کنندگان موفق به برگزاری مراسم تقدیر از شش فعال حقوق بشر شدند.
به گزارش روابط عمومی نهضت آزادی ایران، در ابتداي مراسم تقدیر از شش فعال حقوق بشر، ابراهيم يزدي، دبير كل نهضت آزادي ايران، بزرگترين مشكل کنونی كشور را بي‌قانوني دانست، بنابراین ارزش خطير مقابله با آن را يادآور شد.
پس ازپایان سخنرانی یزدی، متن لوح سپاس به وسيله ابوالفضل بازرگان عضو شوراي مركزي نهضت آزادي ایران، خوانده شد. در این لوح که تاریخ دی ماه 1387 بر آن نقش بسته و به امضای ابراهیم یزدی نیز رسیده بود، در تجلیل از فعالان حقوق بشر چنین آمده بود: «رعایت و اجرای حد اقل های اعلامیه جهانی حقوق بشر سنگ بنای توسعه پایدار، پیشبرد دموکراسی و یگانه راه برون رفت از بن بست کنونی کشور عزیزمان محسوب می شود. نهضت آزادی ایران ضمن بزرگداشت خدماتی که در سالیان گذشته به قربانیان نقض گسترده حقوق بشر عرضه کرده و اهتمام بی دریغی که در راه تعمیق فرهنگ حقوق بشر و دموکراسی در جامعه ایران ورزیده اید، صمیمانه از شما سپاس گزاری کرده و موفقیت بیشتر را در پیمودن مسیر فعالیت های انسانی پیش رو آرزو می کند.»
به این ترتیب لوح‌هاي يادبود به فریده غيرت، نرگس محمدي، عمادالدین باقي، محمد علی دادخواه و عبدالفتاح سلطاني تقديم شد. شیرین عبادي رییس کانون مدافعان حقوق بشر به علت سفر خارج از كشور در مراسم يادشده حضور نداشت.
پس از تقدیم لوح ها به شش فعال حقوق بشر، هاشم صباغيان عضو شوراي مركزي نهضت آزادي ايران، ارزش دفاع از حقوق مخلوق را نزد خدا بسيار والا شمرد و ابراز اميدواري كرد كه پايداري فعالان عرصه دفاع از حقوق بشر بيش از پيش قوي شود. وزير كشور دولت موقت مهندس بازرگان در ادامه حضور ۳ نفر از بانوان در اين جمع ۶ نفره را بيانگر نقش مهم و ارزشمند بانوان در جامعه و مايه مباهات فعالان حقوق بشر دانست.
محمد توسلي رئيس دفتر سياسي نهضت آزادي ايران نیز ضمن تاکید بر ارزش ذاتی دفاع از حقوق بشر، ارزش والاي خدمات تقديرشدگان را در نهادسازي و شركت در فعاليت‌هاي جمعي دانست. وي با اشاره به حضور آنان در دو نهاد مدني «كانون مدافعان حقوق بشر» و «انجمن دفاع از حقوق زندانيان»، نقش اين دو نهاد را در تحولات اجتماعي مهم ارزيابي کرد. او در ادامه به یادداشتی از مرحوم آيت‌اله سیدابوالفضل زنجاني مربوط به سال ۱۳۵۶ در مورد تطبیق سي ماده اعلاميه جهاني حقوق بشر با آيات قرآن مبین اشاره كرد.
عمادالدین باقي، مؤسس انجمن دفاع از حقوق زندانيان، سخنران بعدی این مراسم بود که در ابتدا به ذكر تاريخچه‌اي از نخستين نهاد مدني حقوق بشر- جمعيت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر- در سال ۱۳۵۶ پرداخت و با گرامي‌داشت ياد و خاطره مؤسسان آن چون مرحومان مهندس مهدي بازرگان و دكتر يدالله سحابي، نهادهاي فعلي حقوق بشري در ايران را ادامه‌دهنده راه آن بزرگواران دانست. او در ادامه سه ويژگي براي آن پيشگامان و پايه‌‌گذاران برشمرد. «عموماً روشنفكر و مذهبي بودند»، «همه‌شان در فضاي پرتنش آن دوران با زبان مدني و قانوني سخن مي‌گفتند و فعاليت مي‌كردند» و «خودشان از قربانيان استبداد بودند».

فریده غيرت، رئيس هيات مديره انجمن دفاع از حقوق زندانيان نیز ضمن ارج نهادن بر تلاش هاي نهضت آزادي ايران، پيگيري و تلاش بي‌وقفه بزرگان این تشکل سیاسی را در بيش از چهار دهه فعاليت سياسي و اجتماعي شايان تقدير دانست.
عبدالفتاح سلطاني، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل مدافع متهمان سیاسی به عنوان سخنران بعدی این مراسم، ريشه‌هاي حقوق بشر را ملهم از آموزه‌هاي دين اسلام دانست و با عنايت به نقش سياسي و ديني نهضت آزادي ايران خواهان دعوت این تشکل سیاسی از همه فعالان سياسي براي پايبندي به مفاد ميثاق جهاني حقوق بشر شد.
ابوالفضل بازرگان نیز با اشاره به مطالب مطرح شده از سوي عمادالدین باقي، توضيحاتي درباره «كميته ايراني دفاع از آزادی و حقوق بشر» (پيش از انقلاب) و « جمعيت دفاع از آزادي و حاكميت ملت» ( پس از انقلاب) بيان كرد.
نرگس محمدي نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر نیز با تأكيد بر اهميت مساله حقوق بشر در عرصه جهاني و روابط متقابل ملت ها و دولت ها، نهضت آزادي ايران را حزبي ديرپا و نيكنام و تداوم فعاليت آن در عين نيكنامي را شايان تقدیر دانست.
در پایان محمد علی دادخواه عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل مدافع متهمان سیاسی
كه سابقه دفاع از اعضاي نهضت آزادي ایران را در دادگاه انقلاب در كارنامه‌اش ثبت كرده است، خواهان شناسايي و شناساندن مصاديق بارز نقض حقوق بشر شد و به ذكر نكاتي در مورد تخلف های قانوني تشكيل و عملكرد دادگاه انقلاب پرداخت.