دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در آسیای میانه از دولت تاجیکستان خواسته است که در قضیه خیرالله میرسعیدف، روزنامه‌نگار بازداشت شده در شمال این کشور، بازنگری کند و اطمینان بدهد که حکم دادگاه متناسب اعمال او باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) منتشر شد، این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، همچنین از دولت تاجیکستان خواسته است که به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر وفادار بماند و از جمله حقوق مردم به آزادی بیان، آزادی اجتماع و تشکیل اتحادیه و انجمن‌ها، آزادی دین را رعایت و تامین کند.

ریشار کمندا، رئیس دفتر منطقه حقوق بشر سازمان ملل در آسیای میانه، می‌گوید: "حکم بشدت سختگیرانه و بصراحت نامتناسب علیه روزنامه نگار خیرالله میرسعیدف نشانه‌ای دیگر از وضعیت رو به وخامت آزادی بیان در تاجیکستان است. طی چند سال اخیر مقامات تاجیک رکورد تعقیب پرخاشگرانه روزنامه نگاران آزاد، حقوقدان‌ها و فعالان حقوق بشر را تنها به خاطر سخن گفتن و انجام کار حرفه‌ای شان به ثبت رسانده است. این امر در کنار پیامدهای دیگر به خودسانسوری گسترده و بسته شدن شماری از رسانه‌های خبری آزاد نیز منجر شده است."
خیرالله میرسعیدف شش ماه قبل و پس از آنکه از رشوه طلبی یک مقام محلی در ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، شکایت کرده بود، بازداشت شد. او در نامه‌ای با عنوان رئیس جمهوری و دادستان کل تاجیکستان و استاندار سغد یک مقام محلی در این استان را به طلب رشوه متهم کرده بود.

دادگاه شهر خجند، مرکز استان سغد، روز چهارشنبه ۲۰ تیر آقای میرسعیدف را در ارتکاب جرایمی مانند اختلاس، جعل سند و نشر اطلاعات کاذب در باره یک مقام محلی مجرم شناخته و به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. آقای میرسعیدف این اتهامات را رد کرده و وکیلش گفته است در مراجع برتر درخواست استیناف خواهد کرد.

هفته قبل شماری از سفارتخانه های غربی در شهر دوشنبه با صدور بیانه‌ای مشترک از حکم سختگیرانه علیه آقای میرسعیدف انتقاد کرده و خواستار آزادی او شده بودند. سازمان امنیت و همکاری اروپا و شماری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر بین‌المللی، مانند کمیته دفاع از روزنامه نگاران، گزارشگران بدون مرز و عفو بین‌المللی نیز با صدور بیانیه‌های مشابه از وضع آزادی بیان در تاجیکستان انتقاد کرده و خواستار آزادی آقای میرسعیدف شده بودند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد به مقامات تاجیک گفته است که توصیه‌های این سازمان در زمینه تامین آزادی بیان و آزادی‌های دیگر مدنی را اجرا کنند و به تعهدات بین‌المللی خود، از جمله در ارتباط با بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر در تاجیکستان که دو سال پیش انجام شد، پایبند بمانند.

خیرالله میرسعیدف از سال ۲۰۰۰ به این سو در باره مسایل مختلفی در آسیای میانه، از جمله حقوق بشر، محیط زیست، امور سیاسی و اجتماعی گزارش‌ها و مقالاتی در سایت‌های خبری مانند آسیاپلاس، فرغانه، و صدای آلمان انتشار داده است.

در سال‌های اخیر او مدیریت یک گروه کمدی را بر عهده داشت که از حمایت مقامات محلی در استان سغد برخوردار بود و در چندین آزمون و مسابقه طنز در خارج از تاجیکستان شرکت داشته و برنده هم شده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می گویند طی دو سال اخیر دولت تاجیکستان به سرکوب گسترده مخالفان و منتقدان و محدود کردن آزادی‌های مدنی و اجتماعی، از جمله فشار بر مطبوعات و روزنامه نگاران مستقل اقدام کرده است.

از جمله، چندین خبرنگار خارجی نتوانسته اند در سال‌های اخیر اجازه کار در تاجیکستان پیدا کنند.