جمعی از زنان نواندیش ملی- مذهبی از جمله زنان جنبش مسلمانان مبارز و چند تن از اعضای حزب مشارکت به مناسبت فرارسیدن 8 مارس، «روز جهانی زن» پنجشنبه 15 اسفندماه 1387 با آیات عظام منتظری و صانعی دیدار و در خصوص حقوق زنان به گفت و گو پرداختند.
در این دیدارها که به صورت جداگانه انجام شد، حاضران نظرهای آیات عظام را به این نکته جلب کردند که با توجه به اینکه روز 8 مارس برابر با 18 اسفندماه هر سال توجه جهانیان بر مسائل زنان متمرکز است و اغلب کشورهای جهان و بیش از 50 کشور اسلامی روزجهانی زن را گرامی می دارند، ضروری است تا مراسم روز جهانی زن توسط زنان ایرانی و به صورت آزادانه برگزار شود و این مراسم با ایجاد محدودیت برای زنان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی، مواجه نشود.
آنان در ادامه با ابراز خوشوقتی از اینکه در ایران روز ولادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت زهرا(ع) هم به عنوان روز زن و مادر گرامی داشته می شود و در این روز از زنان و مادران ایرانی قدردانی می شود، گفتند که روز جهانی زن با روز ولادت حضرت زهرا منافاتی ندارد، زیرا این روز برای ارتباط جهانی زنان با یکدیگر است. بر این اساس آنان پرسیدند، پس چرا در چنین روزی زنان ایران نباید بتوانند آزادانه از پیشرفت ها و ابتکارات شان در زمینه های گوناگون علمی، مذهبی و هنری با زنان جهان، با توجه به موقعیت و وضعیت سرافرازانه شان در منطقه و جهان، سخن بگویند و با آنها تبادل نظر کنند؟
آیات عظام منتظری و صانعی نیز در این دیدارها به سؤال های حاضران در باب ارث، دیه، قضاوت و شهادت زنان پاسخ گفتند. آیت الله منتظری در پاسخ مرضیه مرتاضی لنگرودی در باب اجتهاد زنان مجتهده و تبعیت مردان مسلمان از آنان گفت که به نظر من زنی که از هر جهت اعلم و اصلح باشد و به مقام فقاهت برسد، تقلید از چنین زنی جایز است.
آیت الله صانعی نیز به سؤال های زنان حاضر در این دیدار در باب تعدد زوجات و لزوم تحریم ازدواج مجدد مردان بدون اجازه همسر اول پاسخ گفت.
او گفت که هیچ محکمه ای نمی تواند عدالت مرد را برای ازدواج مجدد اثبات کند. اولی ترین فردی که عدالت مرد را می تواند قضاوت و داوری کند، همسر اوست. بنابراین اجازه همسر اول لازم است. در مورد لزوم تساوی دیه زن و مرد هم گفت که خونبهای زن نصف مرد نیست بلکه برابر اوست.