کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای نسبت به بازداشت گسترده شهروندان اهوازی در پی حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز ابراز نگرانی و آن را محکوم کرد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر٬ متن اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۲۹ مهر که به امضای شیرین عبادی٬ رییس این کانون رسیده٬ به شرح زیر است:هموطنان عزیز؛طبق اطلاعات رسیده، جمهوری اسلامی ایران با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده پس از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز در تاریخ ۳۱ شهریور ماه، مبادرت به دستگیری تعداد زیادی از شهروندان استان خوزستان و عمدتاً شهر اهواز نموده است. هرچند مراجع دولتی گزارشی از تعداد و نحوه دستگیری ها نداده اند، اما طبق اظهارات خانواده ها، بیش از پانصد نفر در مهرماه دستگیر شده اند که محل نگهداری اغلب آنان نیز نامشخص است. بازداشت شدگان از کلیه حقوق قانونی خود از جمله حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم هستند. 

این دستگیری ها که یاد آور رفتار دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام در آن کشور است با هدف ایجاد رعب و وحشت خصوصاً در بین شهروندان اهوازی صورت گرفته تا آنان را در قبال سیاست های تبعیض آمیز حکومتی و مطالبات معوقه شان وادار به سکوت کند.کانون مدافعان حقوق بشر، با محکوم کردن دستگیری های اخیر و هر نوع رفتار فراقانونی مأمورین امنیتی و سپاه پاسداران، اعلام می دارد که بازداشت های کور و امنیتی کردن منطقه٬ نتیجه ای جز ایجاد نارضایی بیشتر نداشته و مسلماً نمی تواند منجر به خاموش کردن صدای معترضان شود. پاسخگویی و بر آوردن مطالبات معوقه شهروندان و مبارزه جدی و مستمر با فساد اداری و خفقان موجود و نیز آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی تنها راه ایجاد آرامش در کشور است. شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر۲۹ مهر ماه