۸ زن برنده جایزه صلح نوبل از «آنگ سان سوچی» خواسته‌اند كه علناً به جنایات مرتکب شده در میانمار (از جمله نسل‌کشی علیه روهینگیا) اعتراف کند. آنگ سان سوچی روز ۱۰ دسامبر به نمایندگی از دولت میانمار در نخستین جلسه «دیوان بین‌المللی دادگستری» (بالاترین دادگاه سازمان ملل) شرکت کرده و دومین جلسه هنوز برگزار نشده است.همچنین ۳ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل در فوریه سال ۲۰۱۸ از پناهندگان روهینگیا در «کاکس بازار» بنگلادش بازدید کرده و به داستان‌های بیش از ۱۰۰ زن آواره گوش دادند.

«شیرین عبادی» (رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران) همراه با «توكل كرمان» و «مایرید مگوایر» پس از گفتگو با پناهندگان و همچنین مطالعه گزارش‌های مربوط به سازمان‌های بشردوستانه و مقامات سازمان ملل متحد، نتیجه‌گیری کردند که حملات به روهینگیای ایالت راخین جرم علیه بشریت و نسل‌کشی است. آن‌ها خواستار دریافت ویزا برای دیدار با آنگ سان سوچی در میانمار شدند، اما اجازه سفر به میانمار به این سه نفر داده نشد. متن کامل نامه این ۸ برنده نوبل صلح به این شرح است:

به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل، ما از آنگ سان سوچی (دریافت‌کننده جایزه صلح نوبل) می‌خواهیم تا به جنایات علیه روهینگیا از جمله نسل‌کشی به طور علنی اذعان کند. ما عمیقا نگران هستیم که به جای محکوم کردن این جنایات، آنگ سان سوچی به طور جدی وقوع این جنایات را نکار می‌کند.گامبیا در نوامبر سال ۲۰۱۹ برای جنایات مرتکب‌شده علیه روهینگیا توسط میانمار به دیوان بین‌المللی دادگستری (بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد) شکایت کرد. مراحل از ۱۰ دسامبر آغاز می‌شود و آنگ سان سوچی مشاور امور ایالتی میانمار ، در دادگاه حاضر خواهد شد.ما از گامبیا به خاطر این اقدام برای پاسخگو کردن میانمار در قبال نسل‌کشی علیه روهینگیا و پیش‌برد عدالت برای قربانیان این جنایات قدردانی می‌کنیم. فقط چند روز پس از شکایت دیوان بین‌المللی دادگستری، دادگاه بین‌المللی کیفری اعلام کرد که تحقیقات در مورد جنایات انجام شده علیه روهینگیا را انجام می‌دهد.ده‌ها سال است که حکومت میانمار تبعیضی سیستماتیک علیه روهینگیا (اقلیت قومی مسلمان در ایالت راخین) اعمال می‌کند و حتی آن‌ها را به عنوان شهروند نمی‌شناسد. در سال ۲۰۱۷ نظامیان، پلیس و شبه‌نظامیان محلی میانمار روستاهای روهینگیا را سوزاندند، به مردمان روهینگیا مرتباً شلیک كرده و به قتل رساندند و مرتكب خشونت و تجاوز جنسی (به عنوان سلاح جنگی) علیه زنان و دختران شدند. از آگوست سال ۲۰۱۷، بنگلادش نزدیک به ۷۰۰۰۰۰ پناهنده روهینگیا را پذیرفته است که هم‌اکنون نزدیک به یک میلیون روهینگیا در اردوگاه‌های پناهندگی در بنگلادش زندگی می‌کنند. بسیاری از آنان در بیم بازگرداندن اجباری هستند زیرا هیچ تضمینی برای امنیت‌شان در میانمار وجود ندارد.ما به عنوان برندگان صلح از آنگ سان سوچی می‌خواهیم که به تبعیض سیستماتیک روهینگیا در ایالت راخین رسیدگی کرده و حق روهینگیا در تابعیت، مالکیت زمین، آزادی حرکت و سایر حقوق اساسی را تضمین کند. ما همچنین از او می‌خواهیم كه مسئولیت‌های شخصی و اخلاقی خود را نسبت به روهینگیا به عمل آورد و به نسل‌كشی كه زیر نظر او انجام شده است اقرار کرده و آن را محكوم كند.

آنگ سان سوچی باید به همراه فرماندهان ارتش، پاسخگوی جنایاتی که مرتکب شده است باشد.- شیرین عبادی، برنده نوبل صلح (2003) ایران

- لیما گبوی، برنده نوبل صلح (2011) لیبریا

- توکل کرمان، برنده نوبل صلح (2011) یمن

- مایرید ماگوایر، برنده نوبل صلح (1976) ایرلند شمالی

- ریگوبرتا منچو، برنده نوبل صلح (1992) گواتمالا

- جودی ویلیامز، برنده نوبل صلح (1997) ایالات متحده آمریکا

- کایلاش ساتیراتی، برنده نوبل صلح (2014) هند

- محمد یونس، برنده نوبل صلح (2006) بنگلادش