«کانون مدافعان حقوق بشر» گزارش فصل زمستان 1387 خود را از وضعیت حقوق بشر در ایران، منتشر کرد. این سازمان مردم نهاد بر اساس گزارش فصل زمستان خود با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با کنشگران مدنی، اقدامات مؤثر برای جلوگیری از نقض حقوق شهروندان برای رفع تنش موجود میان فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و مسئولان را خواستار شد. متن بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر به شرح زیر است:

گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران در زمستان 1387

مقدمه :
کانون مدافعان حقوق بشر براساس اساسنامه خود که سه وظیفه «دفاع رایگان از متهمان عقیدتی و سیاسی»، «حمایت از خانواده های زندانیان سیاسی و عقیدتی» و «گزارش دهی منظم و مستمر در موارد نقض حقوق بشر در ایران» را بر عهده دارد، با وجود پلمپ غیرقانونی دفتر خود همچون گذشته، گزارش خود را از وضعیت حقوق بشر در پایان فصل زمستان، منتشر می کند.
گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از فصل زمستان 1387 در حالی منتشر می شود که در آغازین روزهای سال 1388 نیز کنشگران مدنی در زیر شدید ترین فشارها قرار دارند. روزهایی که با بازداشت های دسته جمعی فعالان سیاسی، عقیدتی، صنفی و دانشجویی و همچنین نقض مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر همراه است. بر این اساس از آنجا که امروز حقوق بشر موضوعی در صلاحیت دولت ها دانسته نمی شود و باور به صلاحیت انحصاری و مطلق دولت ها بر اتباعشان بدون توجه به کارکرد اساسی آنها در حفظ و دفاع از کرامت انسانی اعضای جامعه به سختی به چالش کشیده شده است، کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان سازمانی مردم نهاد، با وجود موانعی که در پیش رویش قرار داده اند، از جمله پلمپ غیرقانونی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، گزارش فصلی خود را از وضعیت حقوق بشر در ایران در اختیار افکار عمومی قرار می دهد.
بخش اول – حقوق مدنی و سیاسی:
دولت ایران از آنجا که بر اساس تضمین های حقوق داخلی خود، به مفاد الزام آور میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966 ) که طبق ماده 9 قانون مدنی در حکم قانون داخلی است نیز متعهد و ملتزم است، باید بر ضرورت تضمین حقوق مدنی و سیاسی افراد توجه داشته باشد. اما آنچه وضع موجود از میزان التزام حاکمیت نه به صورت رعایت تام بلکه نسبی به این حقوق بنیادین نشان می دهد، افق های چندان روشنی برای آن متصور نیست. گزارش وضعیت زمستان در این خصوص به شرح زیر است :
وضعیت فعالان سیاسی – اجتماعی دگر اندیش
- مواردی که در خصوص وضعیت این فعالان به کانون مدافعان حقوق بشر گزارش شده ، به شرح زیر است:
الف - بازداشت ها:
1) علی نظری، نماینده پیشین اراک در مجلس شورای اسلامی بر اساس اعلام شبکه خبر ایران به اتهام «جاسوسی» برای کشور‌های اروپایی، بازداشت شد. همچنین ژینوس سبحانی، منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر، حسن اسدی، حجت کلاشی، مسئول سازمان جوانان حزب پان ايرانيست، جواد علیزاده و احمد قویدل مدیرعامل کانون هموفیلی ایران بازداشت شدند. محمد، رامین و ابراهیم صادقی اصل از فعالین مدنی آذربایجانی در اردبیل بازداشت شدند. عبدالله عباسی جوان، استاد دانشگاه شهید رجایی تهران٬ و از فعالان مدنی آذربایجان آزاد شد.
2) هاشم رمضانی اهل یکی از روستاهای بوکان ساکن مهاباد پس از چهار روز از بازداشت جسدش تحویل خانواده می شود.
ب- محاکم قضایی
1) در ادامه رسيدگي به پرونده عباس پاليزدار و متهمان ديگر در اين پرونده، جلسه‌ اخذ دفاعيات از سه متهم ديگر اين پرونده در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران به صورت غيرعلني برگزار شد. همچنین جلسه‌ رسيدگي به اتهام دو نماينده‌ مجلس مرتبط با پرونده عباس‌ پاليزدار به دليل عدم حضور اين دو نماينده تجديد شد. اتهام اين دو نماينده‌ مجلس در اين پرونده معاونت عنوان شده است.
ج- صدور احکام قضایی
1) بهروز علیزاده، ودود سعادتی، رحیم غلامی، حسین حسینی و اردشیر کریمی خیاوی پنج فعال مدنی آذربایجان طی محاکمه ای غيرعلني به پنج سال حبس توام با تبعید محکوم شدند. حمید والایی و غلام نجفی دو تن از فعالان مدنی آذربایجانی در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. بر اساس حکم صادره برای این فعالین ۹ ماه ازمحکومیت مذکور به مدت ۵ سال معلق و سه ماه آن تعزیری می باشد. ایرج حسنی از فعالان آذربایجانی در تبریز به تحمل دو سال حبس تعزیری و صلاح الدين پيروی ، لطيف شرافت و عبدالواحد عبدا... زاده، سه شهروند اهل ارومیه به اتهام همکاری با احزاب مخالف نظام محکوم به دو سال زندان و هيمن صوفی و جلال صوفی دو شهروند مهابادی به اتهام همکاری با يکی از احزاب مخالف نظام به۲۴ ماه حبس که ۶ ماه آن حبس تعزيری و ۱۸ ماه ديگر به مدت ۳ سال تعليق است، محکوم شدند. جبرئیل خسروی اهل سنندج به اتهام عضویت در یکی از احزاب کردی به محاربه متهم و نهایتاً به بیست سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان بندرعباس محکوم شده است.
د- سایر موارد
1) امیر ساران، در پنجمین سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج، درگذشت. مرگ امیر ساران، سومین مورد از مرگ در زندان رجایی شهر کرج است. امیر ساران، در ماه های پایانی زندگی اش دارای شرایط نامناسب جسمانی بوده است به گونه ای که بارها درخواست مرخصی خود را با مسئولان زندان مطرح کرده بود، اما هر بار ، با این درخواست مخالفت شده بود. همچنین برگزاری مراسم تدفین و ترحیم برای امیر ساران با مشکل مواجه بود. خانواده امیر ساران پس از درگذشت وی، با نوشتن شکایتی علیه رئیس زندان رجایی شهر و مسئول بهداری زندان، خواهان کالبد شکافی جسد، برای تشخیص دقیق علل مرگ شدند.
2) عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر از سعید مرتضوی (دادستان تهران)، حسن زارع دهنوی (قاضی حداد) و مجید متین راسخ (بازپرس شعبه اول امنیت) مربوط به یک پرونده و از حسن زارع دهنوی و دادیار شعبه یک دادیاری امنیت دادسرای عمومی تهران مربوط به پرونده ای دیگر شکایت کرد.
3) دکتر حسام فیروزی (پزشک) برای گذراندن دوران محکومیت ۱۵ ماهه، زندانی شد.
4) با مرخصي شهرام جزایری موافقت نشده است. عباس پالیزدار نیز به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.
5) روابط عمومي دادسرا و دادگاه انقلاب تهران اعلام كرد كه متهمان پرونده براندازي نرم از سوي شعبه ‌١٥ دادگاه انقلاب تهران به حبس محكوم شده و در حال حاضر در زندان به سر مي‌برند.
6) در روز جهانی زبان مادری ( دوم اسفند)، محدودیت و تشدید فشارها بر آذری زبانان مشاهده شد. همچنین از شهرهای مختلف آذربایجان خبر رسیده که ماموران اداره اماکن این شهرها با مراجعه به مغازه هایی که دارای اسامی ترکی هستند صاحبان آنان را در رابطه با نام غیر فارسی مغازه تحت فشار قرار داده اند.
7)با ممانعت ماموران انتظامي و امنيتي بار ديگر مراسم بزرگداشت مهدي بازرگان، نخست وزير دولت موقت ‏برگزار نشد.
8) بخشی از گورستان خاوران که محل دفن تعدادی از اعدام شدگان دهه شصت است بر اساس اخبار دریافتی تخریب شده است.
9) شورای عالی نظام پزشکی و شماری از پزشکان ایران به رد صلاحیت ۳۵۰ نفر از پزشکان در انتخابات نظام پزشکی کشور، اعتراض کردند.
2- وضعیت کتاب و مطبوعات ، نویسندگان و روزنامه نگاران
در این خصوص آنچه گزارش شده است عبارت است از بازداشت ، صدور احکام قضایی متفاوت و برگزاری جلسات محاکمه قضایی دست اندرکاران این حوزه است.
الف- بازداشت ها
1) نادر کريمی جونی، روزنامه نگار در آذرماه و رکسانا صابری خبرنگار ایرانی – آمریکایی در بهمن ماه بازداشت شدند. صابری سپس در دادگاهی به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شد. همچنین چهار خبرنگار ورزشی و دو مدیر برنامه بازیکنان فوتبال را به اتهام «دلالی و اخاذی» بازداشت کرده‌اند.
2) جواد علیزاده و عباس جليليان که سابقه فعاليت در زمينه زبان و فرهنگ کردي در کردستان دارد، بازداشت شد‎ند.
3) تعدادی از فعالان موسیقی سبک رپ پس از بازگشت از سفر خارج کشور بازداشت شدند.
ب- محاکمه های قضایی
1 ) جلسه‌ رسيدگي به اتهامات فريدون وردي‌نژاد و بهروز بهزادي مديران مسوول وقت هفته‌نامه‌ ايران جوان، عبدالحميد محتشم، مديرمسوول هفته‌نامه «يالثارات‌الحسين»، علي صالح‌آبادي، مديرمسوول وقت روزنامه‌ همبستگي، برگزار شد. همچنین پرونده‌ نشريه‌هاي «كارگزاران»، «ايران»، «نامه» و «تاك» مورد رسيدگي قرار گرفت.
2) جلسه‌ رسيدگي به اتهام حبيب الله قليشلي مدير مسوول روزنامه‌ اقتصاد پويا، مصطفي كواكبيان، مديرمسوول روزنامه‌ مردم سالاري، علي يوسف‌پور، مديرمسوول روزنامه «سياست روز»، به وقت ديگري موكول شد.
3) پرونده قضایی برای مدير سايت «مردم‌يار» ومدير سايت «خودرو نيوز» تشکیل شد.
4) جلسه رسیدگی به اتهام های حمید والایی نویسنده برگزار شد.
ج- صدور احکام قضایی
1) روزبه ميرابراهيمی، اميد معماريان، شهرام رفيع زاده و جواد غلام تميمی چهار وبلاگ نویس در مجموع به هشت و نيم سال حبس و ۱۲۴ ضربه شلاق محکوم شدند. کیوان صمیمی بهبهانی، مدير مسوول ماهنامه «نامه» نیز پس از برگزاری دادگاه، محکوم شد. همچنین دفتر کار او توسط افرادی که خود را مأمور مالیاتی نامیدند، بازرسی شد.
2) بعد از تصميم هيات نظارت بر مطبوعات مبني بر لغو امتياز روزنامه «تهران امروز»، موضوع در دادگاه عمومي تهران بررسي و تصميم هيات نظارت بر مطبوعات ابطال شد و لغو امتياز روزنامه‌ را قانوني ندانست. پس از تجديدنظر خواهي هيات نظارت بر مطبوعات، دادگاه تجديد نظر استان تهران موضوع را مورد رسيدگي قرار داد و بعد از بررسي دلايل طرفين راي دادگاه عمومي مبني بر ابطال لغو امتياز روزنامه تهران امروز، صحه گذاشته شد.
3) کمال شریفی روزنامه‌نگار کرد و فعال سیاسی که‌ اوایل سال جاری در شهر سقز ابتدا زخمی و سپس دستگیر شده‌ بود، به‌ 30 سال زندان محکوم شد.
د- سایر موارد
1) امیدرضا میرصیافی، 28 ساله که در فصل زمستان برای اجرای حکم دو سال و نیم حبس تعزیری خود روانه زندان شده بود در آغازین روزهای سال 1388 در زندان درگذشت.
2) عبدالرضا تاجیک و ناصر زرافشان که قصد داشتند برای شرکت در سمینارهای علمی و انجام سخنرانی در آنها به خارج از ایران سفر کنند، ممنوع الخروج شدند.
3) هفته‌نامه همت، نشریه روژهه لات و روزنامه کارگزاران توقیف شدند و دو نشریه "ندای جامعه" و "نوای وقت" طی یک ‌ماه، دو تذکر از ارشاد گرفته‌اند.
4) سایت «كانون مدافعان حقوق بشر»از اولین روز راه اندازی و دو وب‌سايت «ياری» و «ياری نيوز» که از مبارزات انتخاباتی محمد خاتمی برای رياست جمهوری ايران حمايت می‌کردند، فيلتر شدند. همچنین وب‌سایت بالاترین هک شد. در ايران ده‌ها سايت اطلاع رسانی از جمله سايت های فارسی راديو بين‌الملل فرانسه و صدای آلمان مسدود شدند.
5) مديرمسوول نشريه «كيان» از طريق انتشار در جرايد براي حضور در جلسه دادگاه احضار شد.
6) در رسیدگی به پرونده روزنامه کارگزاران، اميرهادي انوري، خبرنگار 24 ساله، متهم به معاونت در نشر مطالب خلاف واقع به منظور مخدوش جلوه دادن چهره‌ مسوولان شد.
7) حسین درخشان، وب نگار همچنان در وضعیت نامشخص در زندان به سر می برد. سخنگوی قوه قضاییه اتهامات درخشان را مسايل و مواردي دانست كه در رابطه با ائمه اطهار (ع) مطرح شده بود.
8) استنيو سوليناس Stenio Solinas خبرنگار روزنامه ايل جورناله ايتاليا از ایران اخراج شد.
9) مدیران مسئول مطبوعات محل استان گلستان با ارسال نامه ای به مقامات بلندپایه استان از آنها خواستند در اسرع وقت برای رفع بحران به وجودآمده در مطبوعات استان، جبران خسارات وارده و احقاق حقوق روزنامه نگاران تمهیداتی بیاندیشند. همچنین دست اندرکاران مطبوعات لغو امتیاز وتوقیف شده در کردستان بیانیه ای منتشر کردند.
10) احمد روزبهانی، رئیس "پلیس امنیت اخلاقی" از شروع برخورد با "متخلفان اینترنتی" خبر داده است. این اقدام اندکی پس از تصویب قانون جرائم رایانه‌ای در مجلس انجام شد. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز با اشاره به اينکه « برخی کشورها توانستند ابتدا اينترنت را مهار و سپس به کاربران خود عرضه کنند» به خبرگزاری برنا ارگان سازمان ملی جوانان، گفت که در ايران « اينترنت بدون هيچ تحليل و آگاهی وارد جامعه شد و اين امر موجب ايجاد محدوديت ها و به نوعی فيلترينگ شده است. محمد حسين صفارهرندی با اشاره به راه اندازی ام.ام.اس يا « پيام تصويری » در برخی از اپراتورهای تلفن همراه در ايران، گفت که از لگد کوب شدن ارزش ها در ارسال پيام های تصويری تلفنی نگران است.
11) کنسرت گروه اندونزیایی – امریکایی دبو که قرار بود به مناسبت عید مبعث در تالار وزارت کشور برگزار شود، به ناگاه لغو شد. گروه دارکوب هم یکی از گروه‌هایی بود که چند مرتبه تا آستانه برگزاری کنسرت رفت اما اعضای گروه، موفق به برگزاری کنسرت نشدند. برگزاری کنسرت همایون شجریان و گروه دستان نیز با مشکل مواجه شد. این اتفاق با انتقاد و تهدید محمدرضا شجریان همراه شد.
12) گزارشگران بدون مرز از دادخواهی فرزند زهرا کاظمی خبرنگاری که در زندان درگذشت، حمایت کرد.
13) محسن مخملباف، در یک کنفرانس مطبوعاتی که به مناسبت نمایش فیلم‌هایش در فستیوال فیلم‌های آسیایی وسول در فرانسه برگزار شد، به شدت به وضعیت سانسور سینمایی در ایران حمله کرد.
14) در جشنواره فیلم فجربه برخي گفته‌اند فيلمشان به جشنواره نرسيده و برخي به دليل نداشتن پروانه نمايش حذف شده‌اند. فيلم‌هاي «كتاب قانون» ساخته مازيار ميري، «صد سال به اين سال‌ها» ساخته سامان مقدم، «آتشكار» ساخته محسن اميريوسفي با وجود تغييراتي كه انجام داده بودند باز هم جزو مغضوبان بودند. فيلم‌هاي «پاداش» از كمال تبريزي و «فرزند صبح» از بهروز افخمي هم جزو آثاري هستند كه اعلا‌م شده است به دلا‌يل فني براي هيات انتخاب نمايش داده نشده‌اند. هرچند تهيه‌كننده هر دو فيلم روز قبل پس از اعلا‌م اسامي از علا‌قه خود براي حضور در بخش مسابقه‌هاي جشنواره امسال فيلم گفته‌اند.
15) بیش از ۱۰۰ تن از فعالان ادبی، فرهنگی و مدنی کرمانشاه و ایلام با صدور بیانیه‌ای نسبت به بازداشت عباس جلیلیان و مهدی حمیدی دو فعال ادبی و فرهنگی اعتراض کردند.
16) صدا و سيما نمای بسته چهره بازيگران زن با آرايش‌های غليظ را ممنوع کرد.
17) دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: اشخاصی که در ماهواره تبليغ می کنند اگر عمل آنان مصداق بند ۲ ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی باشد، عمل آنان جرم بوده و به يکسال حبس تعزيری محکوم خواهند شد.
3- وضعیت دانشجویان
آنچه در خصوص وضعیت دانشجویان در زمستان 1387 قابل اعلام است، بازداشت تعداد زیادی از آنان و یا احضار به کمیته های انضباطی و یا محاکم ویا محرومیت است که به شرح زیر به اطلاع رسانده می شود:
الف – بازداشت ها:
1) با قبول غیابی بودن حکم سعید رضوی فقیه، عضو اسبق دفتر تحکیم وحدت توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب دستور آزادی سعید رضوی فقیه صادر شد. همچنین مهدی نوری، دانشجو و فعال مدنی آذربایجانی با اتمام دوره محکومیت ۲ ساله اش، وحید شیخ بگلو، فعال دانشجویی و عضو سابق تشکل دانشجویی آرمان در دانشگاه آزاد تبریز٬ با سپردن وثيقه ۵۰ ميليون تومانی و حسین حسینی دبیر اسبق انجمن اسلامی آموزشکده رازی شهر اردبیل آزاد شدند.
2) جعفر اعتقادی پور، پاشا امیرمظفری، سعید برزگر، رضا بلباسی، حسین ترکاشوند، علیرضا تقوی، مجید توکلی، عباس حکیم زاده، سجاد خادم، محمد خطایی، کوروش دانشیار، انوشیروان زاهدی، رسول سرمدی، اسماعیل سلمانپور، کبیر فاضلی، روشنک فانی، احمد قصابان، ابراهیم قربانپور، پاشا کوهساری، نوید گرگین، حمید میر حسینی، مهدی مشایخی، نریمان مصطفوی، محمد نصیری، مهدی یعقوبی و ياسر تركمن دانشجویان دانشگاه امیر کبیر هستند که بازداشت شده اند. پس از اعتراضات دانشجویان به پروژه دفن شهید، تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که اکثر آنان آزاد شدند. اما همچنان 10 نفر از دانشجویان این دانشگاه در زندان به سر می برند. شبنم مددزاده دانشجوی دانشگاه تربیت معلم تهران و عضو انجمن اسلامی این دانشگاه، کاظم رضایی دانشجوی اخراج شده دانشگاه شیراز، یونس میر حسینی، اسماعیل جلیلوند، سحر یزدانی، حمدالله نامجو، و محسن زرین کمر، عبدالجلیل رضایی و لقمان قدیری گل تپه، آرش روستایی، حمداله نامجو، هادی الم لی ، آلما رنجبر و محبوبه خادمی، سعید خلعتبری، عنایت تقوی و عباس رحمتی و احمد کهنسال از دانشجویان دانشگاه شیراز و کاوه رضایی و محمد پور عبدالله فعال دانشجویی وابسته به طیف آزادیخواه و برابری طلب و امیر مصباح قاضی دانشجوی کرد دانشگاه آزاد مهاباد و بهمن خداداد از دانشگاه اصفهان بازداشت شدند.
ب- محاکمه های قضایی
1) دادگاه رسیدگی به اتهامات حبیب الله لطیفی دانشجوی دانشگاه آزاد ایلام به‌ صورت غیر علنی برگزار شد واین دادگاه وی را به اعدام محکوم کرد. دادگاه تجدید نظر تایید حکم اعدام را به وکیل او ابلاغ کرد.
2). معصومه منصوری دانشجوی دانشگاه امیر کبیر مورد محاکمه قرار گرفت.
3) دادگاه محمد پورعبدالله، دانشجوی رشته شیمی دانشگاه تهران به سبب عدم انتقال متهم به دادگاه، برگزار نشد.
ج – صدور احکام قضایی
1) سجاد رادمهر، فراز زهتاب، آیدین خواجه‌ای، امیر مردانی و احسان نجفی‌نسب دانشجویان دانشگاه تبریز بهمراه مجید ماکوئی دانشجوی کشتی سازی، دانشگاه مالک اشتر اصفهان هر کدام به یک سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم، ودود اسدی دانشجوی رشته زمین شناسی دانشگاه آزاد رشت، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل و حسین رحیمی دانشجوی رشته ساختمان جهاد دانشگاهی رشت به ترتیب به تحمل یک سال و شش ماه حبس تعزیری، مقداد اسلامخواه دانشجوی دانشگاه امام حسین و دبیر انجمن جمهوری خواهان این دانشگاه به حبس تعزیری، جمال رحمانی ، دانشجوی کرد رشته صنایع دانشگاه اصفهان به سه سال حبس تعلیقی و هشت ماه حبس تعزیری ، حسين حسينی، بهروز عليزاده، اردشير کريمی خياوی، ودود سعادتی، و رحيم غلامی حکم پنج سال زندان توام با تبعيد محکوم شدند. عسگر اکبرزاده فعال دانشجويی آذربايجانی نیز به پنج سال حبس تعزيری در زندان زاهدان محکوم شده بود. همچنین طی احکام جداگانه ای برای امین نظری، دبیر حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت و سیاوش حاتم دبیر کل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا و محمد صیادی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا در مجموع به ۷۸ماه زندان، ۳ ترم تعلیق با احتساب در سنوات تحصیلی و ۲۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شدند.
سلمان عراقی (دبیر سابق کانون آذربایجانشناسی دانشگاه پیام نور خوی وعضو شورای مرکزی NGO اورین خوی)، سالار عراقی (دانشجوی مهندسی ماشین آلات دانشگاه ارومیه)، حجت عراقی (دانشجوی مکانیک آموزشکده فنی ارومیه)، پیام علم قلیلو (دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد قزوین) و علی اکبر عبدالهی (دانشجوی مکانیک آموزشکده فنی ارومیه) هر کدام به یکسال حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شدند. ابراهیم جعفرزاده دبیر سابق این سازمان غیردولتی به یکسال حبس تعزیری و دو سال تبعید به براز جان و شیرزاد حاجیلو دیگر دبیر این سازمان غیردولتی به سه ماه حبس تعزیری در زندان خوی محکوم شده بودند.
د- احضار به کمیته های انضباطی و احکام صادره توسط این کمیته ها
1) محسن زرین‌کمر، اکبر حسن‌پور، لقمان قدیری، افشین هوشنگ و آلما رنجبر دانشجویان دانشگاه شیراز هر کدام به دو ترم ممنوعیت از تحصیل با احتساب سنوات و ارجاع به کمیته‌ انضباطی مرکزی برای صدور رای در مورد اتهامِ «توهین به شعائر اسلامی یا ملی و ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی» و امین کریمی و آرمین برازش به یک ترم ممنوعیت از تحصیل و همچنین امین درستی به توبیخ کتبی با درج در پرونده محکوم شدند. کاظم رضایی، سعید خلعتبری، عبدالجلیل رضایی، آرش روستایی، هادی الم‌لی، حمدالله نامجو و دو تن دیگر از دانشجویان مجموعا به ۱۵ ترم ممنوعیت از تحصیل محکوم شدند. این حکم برای ۶ نفر از دانشجویان به علت تمام شدن سنوات آموزشی‌شان به منزله‌ اخراج آن‌ها از دانشگاه است. همچنین کاظم رضایی، عبدالجلیل رضایی و لقمان قدیری از دانشجویان دانشگاه شیراز، ممنوع الورود شدند. ایمان صدیقی دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی و حسام باقری عضو کنونی شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان هر کدام به یک ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شدند .همچنین حمید رضا جهان تیغ و علی کیایی دو دانشجوی دیگر این دانشگاه هر کدام به توبیخ کتبی و درج درپرونده به انضمام ممنوعیت از استفاده از امکانات رفاهی نظیر خوابگاه محکوم شدند. امین درستی دو ترم محرومیت از تحصیل و اسماعیل جلیلوند، یونس میر حسینی، عبدالله داوودیان ، امین کریمی ، علی شیدایی ، شکوه وصیلی ، زهرا فتاحی زاده ، اسماعیل معدنچی ،راضیه جعفری و سعید خسرو آبادی هر کدام به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. همچنین پرونده اسماعیل جلیلوند به کمیته انظباطی مرکزی ارجاع داده شده است. حمدالله نامجو (یک ترم تعلیق از تحصیل و ارجاع به کمیته انضباطی مرکزی )،نوید غفاری (یک ترم تعلیق از تحصیل و ارجاع به کمیته انضباطی مرکزی)، افشین هوشنگ (دو ترم محرومیت از تحصیل به صورت معلق)،آرش روستایی (یک ترم تعلیق از تحصیل و ارجاع به کمیته انضباطی مرکزی )هادی الم لی (یک ترم تعلیق از تحصیل و ارجاع به کمیته انضباطی مرکزی ) آلما رنجبر (دو ترم تعلیق از تحصیل) امین کریمی (یک ترم تعلیق از تحصیل)امین درستی (توبیخ کتبی و درج در پرونده) محکوم شدند.علی تقی پور از دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات، حمیدرضا جهان تیغ و محسن برزگر به یک ترم محرومیت از تحصیل بدون احتساب سنوات، معین اسلامی جم، علی کیایی، احمد محمد نیا، سیاوش سلیمی نژاد، ایمان صدیقی، نیما نحوی، محمد علمی، حسام الدین باقری به توبیخ کتبی با درج در پرونده محکوم شدند. احسان مازندراني و صادق چناري دانشجویان دانشکده خبر نیز به ترتيب به يک و دو ترم محروميت از تحصيل محکوم شدند. در پی احضار چند تن از دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان به کمیته ی انضباطی حکم دو ترم حذف ترم و درخواست اخراج قطعی از وزارت علوم ۸ نفر از دانشجویان به ایشان ابلاغ و از ورود آنان به دانشگاه جلوگیری شد. علی باقری، کامران جلیل عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان، ابراهیم اسکافی مدیر مسئول نشریه دانشجوئی “پنجره”، علی نمازی مدیر مسئول نشریه “شورا”، شهریار حسین بر مدیر مسئول نشریه دانشجوئی “سیاه و سپید”، علی صالحی، صابر رستاد و میلاد همتی پور ممنوع الورود شدند. همچنین عزت الله تربتی، دبیر سیاسی و حبیب فرحزادی نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران و علوم پزشکی به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات و عدم اجازه ورود به دانشگاه در طول دوران محرومیت محکوم شدند. اشکان ذهابیان، دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد، طی حکمی به دانشگاه مازندران تبعید شد. حسن برزگر، احمد محمدنیا واحسان باقری ۳ دانشجوی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به دانشگاه ممنوع الورود شدند.
2) سمانه فضلعلی، دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، علی دنیاری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه مازندران به کمیته انضباطی احضار شدند. همچنین بر اساس اخبار منتشر شده بر روی سایت های اینترنتی بعد از اعتراضات دانشجویان به پروژه دفن شهید در دانشگاه امیرکبیر، تعداد زیادی از دانشجویان حکم احضار به كميته انضباطي، دریافت کرده اند. از سوی دیگر بر اساس اخبار منتشر شده توسط همین سایت ها تعدادی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که اکثریت آنها دختر هستند، به كميته انضباطي احضار شده اند. در یکی از موارد یکی از دانشجویان دختر به علت پوشیدن چکمه به کمیته انضباطی احضار شده است. علی کیایی، حمیدرضا جهان تیغ، ایمان صدیقی، حسام الدین باقری چهار دانشجوی دانشگاه صنعتی بابل، سیامن غیاثی، فرحناز تاجه میری، اشکان مسیبیان و محمد محمودی چهار دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، ۱۵ تن از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر با شکایت دانشگاه تهران، حمید رضا صحرایی و سجاد حسینی فخر دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و رضا عرب دبير تشکيلات انجمن اسلامی، عليرضا کيانی دبير سياسی ، ميلاد حسينی کشتان، سياوش صفوی، آرنوش ازرحيمی، علی اصغر آدينه وند، مهدی داووديان و علی نظری ديگر اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه مازندران به همراه چند تن دیگر به کمیته های انضباطی دانشگاه های خود احضار شدند.
3) پس از آنکه برخی از مسوولان وزارت علوم طیف علامه دفتر تحکیم وحدت را غیر قانونی اعلام کردند، دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی( نوشیروانی) نیز پلمب شد. همچنین در خبری دیگر انجمن کارآفريني دانشجويان و دانش آموختگان دانشکده خبر تعطيل شد. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی از سوی هیئت نظارت این دانشگاه غیرقانونی اعلام و پلمپ شد اعلام شد.
4) کورش محمود کلایه دانشجوی ورودی ۸۵ دانشکده متالورژی که در ترم جاری عنوان دانشجوی ممتاز دانشکده را کسب کرد با حکم تعلیق قطعی روبروست و به دانشگاه ممنوع الورود است. وی با سابقه چند ثبت اختراع در زمره فعالان علمی دانشکده خود است. در حالی که این دانشجو قصد داشت برای دریافت جایزه خود و شرکت در مراسم تقدیر از دانشجویان ممتاز وار د دانشگاه شود با ممانعت حراست دانشگاه روبرو شد که با پا در میانی اساتید دانشگاه، حراست برای ساعاتی اجازه ورود به وی و دریافت جایزه را صادر کرد. از سوی دیگر احسان منصوری دیگر دانشجوی این دانشگاه که مدت زیادی را در زندان گذراند، در زمان برگزاری امتحانات ممنوع الورود شد. همچنین مجید توکلی و احمد قصابان منتظر تعیین تکلیف مدیریت دانشگاه توسط وزارت علوم هستند.
ه- سایر موارد
1) سماء نوراني دانشجوي بهایی در خصوص اخراج اش از دانشگاه سهند تبریز، رنجنامه ای نوشت.
2) پس از اعتراضات دانشجویان دانشگاه تفرش نسبت به مشکلات این دانشگاه، این دانشجویان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند. جمعی از دانشجویان دانشگاه دامغان تحصن کردند. دانشجويان دانشكده تكنولوژي شهرستان سيرجان با تجمع اعتراض‌آميز در جلو اين دانشكده از حضور در كلاس‌هاي درس خودداري كردند.
3) یادمان پنج هزار شهید بمباران حلبچه لغو شد. برخی از دانشجویان کرد دانشگاههای تهران در اعتراض به لغو مجوز یادمان حلبچه تجمع کردند.
4) مهدیه گلرو دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه که مجددا به ۲ ترم محرومیت از تحصیل مواجه شده است، نامه ای سرگشاده ای خطاب به محمود احمدی نژاد منتشر کرد.
5) نشریه دانشجویی ترکی-فارسی«ایشیل آی» در دانشگاه یزد به مدیر مسئولی وحید اصغری در دومین شماره از انتشار بازماند. نشریه مستقل دانشجویی ” کاکتوس” به مدیر مسئولی آرمان میرزایی توسط هیئت نظارت بر نشریات دانشگاه رازی به صورت کامل لغو امتیاز شد. نشریه دانشجویی ترکی-فارسی "خلج" در دانشگاه یزد توقیف شد. نشریه گام نو در دانشگاه اراک برای مدت ۶ ماه توقیف شد.
6) جمعي از دانشجويان رشته پزشكي در اعتراض به نحوه برگزاري آزمون دستياري پزشكي سال 87 در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع كردند.
7) عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که طرح تصویب تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌‏ها در مجلس بررسی می‌‏شود.
8) خبرنامه امیرکبیر از هشت اسفندماه بارها مورد حمله قرار گرفته و از دسترس خوانندگان خارج شد.
9) تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد کرج در یک درخواست صنفی در پی منع تدریس دکتر فاطمه صادقی،استاد دانشکده علوم سیاسی این دانشگاه، خواستار برگرداندن ایشان بر سر کلاس های درس شده اند.
10) نبی پیرمحمدی دانشجوی ۲۲ ساله اهل لرستان که در مقطع کارشناسی رشته مردم شناسی دانشگاه تهران درس می خواند، خود را از طبقه چهارم کتابخانه کوی دانشگاه تهران به پایین پرت کرد.
11) سرپرست موسسه آموزش از راه دور كشور در پاسخ به ايسنا اعلام كرد که در حال حاضر حدود سه ميليون فرد بازمانده از تحصيل در كشور وجود دارد.
12) دکتر رمضان بهداد، عضو هیات علمی دانشکده علوم انسانی، دکتر غضنفر میرجلیلی، عضو هیات علمی دانشکده فیزیک و مهندس سید محمدعلی نکویی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه یزد را بازنشسته کردند.
13) احمد اسلامی؛ استاد دانشگاه کاشان، مدرس سابق دانشگاه هایی چون دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان، دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر،از استادی در این دانشگاه برکنار شد.
4- وضعیت زنان
1) سوسن رازانی و شيوا خيرآبادی در زندان مرکزی سنندج در استان کردستان شلاق خوردند. همچنین اجرای حکم سه سال زندان برای عاليه اقدام دوست، اجرا شد.
2) مهرچهره مشرفی که به همراه همسرش عباس جوادی دوست و دوفرزندش در آذرماه 1387 به صورت خانوادگی بازداشت شده بودند، به دوسال حبس به مدت 5سال تعلیق محکوم شد.
3) درخواست اعاده دادرسی در حكم زينب بايزيدی كه پيش از اين از سوی وكيل وی در ديوان عالی كشور مطرح شد بود، رد شد.
4) نفیسه آزاد و بیگرد ابراهیمی بازداشت شدند. پس از این بازداشت، منزل نفیسه آزاد، بازرسی و وسایل منزل او به شدت به هم ریخت. شهناز غلامی که به شش ماه حبس محکوم شده بود، آزاد شد.
5) جلسه تجدید نظر در پرونده چهار تن از اعضای کمپین یک میلیون امضا، پروین اردلان، ناهید کشاورز، جلوه جواهری و مریم حسین خواه برگزار شد.
6) نسرين ستوده، وکيل دادگستري و جلوه جواهری در ‏دادگاه انقلاب بازجويي شدند. پرستو الهیاری٬ ناهید کشاورز و سارا ایمانیان به دادگاه احضار شدند. ناهید میرحاج به دادگاه احضارو تفهیم اتهام شد.
7) به گفته عبدالفتاح سلطانی، یکی از وکلای مدافع پرونده مرگ مشکوک دکتر زهرا بنی یعقوب، پزشک جوانی که در بازداشتگاه درگذشت، بخشی از مدارک جرم این پرونده از بین رفته است. یکی از مدارک مهم، لباس های زهرا درهنگام مرگ است که متهمان حاضر به تحویل آن نشده اند. پدر زهرا نیز معتقد است که برگ هایی از پرونده فرزندش که مربوط به بازجویی از متهمان بوده نیز از بین رفته است.
8) نیروهای امنیتی در روز ۸ مارس، مانع از برگزاری مراسم روز زن شدند. به همین دلیل مراسمی که قرار بود به مناسبت این روز در پارک ورشو تهران برگزار شود، برگزار نشد. در تبریز نیز مسئولان انجمن‌های مختلف که برای برگزاری مراسم 8 مارس به ادارات مربوطه مراجعه کرده بودند، مجوز دریافت نکردند.
9) طبق آمار سازمان بهداشت جهانى ۱۴۰ ميليون دختر و زن در سراسر جهان ختنه می شوند که اکثريت اين دختران و زنان در ۲۸ کشور افريقايى، هستند اما بر اساس گزارش ها اين عمل در بخش هايی از ايران هم انجام می شود. ختنه دختران در ايران عمدتا در در استان‌های خوزستان، لرستان، و بيش از همه در استان کردستان انجام مي‌شود.
10)رئيس مركز مشاوره و مددكاري نيروي انتظامي از افزايش گرايش به مصرف شيشه در زنان خبر داد.
11) از ورود زنان به سالن والیبال به خاطر حضور محمدرضا گلزار ممانعت به عمل آمد.
12) جایزه سیمون دوبووار برای کمپین را سیمین بهبهانی دریافت کرد.
5- وضعیت اعدامی ها ، متهمان زیر 18 سال و ...
در این ارتباط گزارش زمستان به شرح زیر است:
الف- نوجوانان زیر 18 سال
1 ) در حالی که اجرای حکم امیر خالقی که در کودکی مرتکب جرم شده بود، برای دو ماه متوقف شد، ملاگل حسن، جوان 21 ساله ای که در کودکی مرتکب جرم شده بود، اعدام شد. احمد زارعی، نوجوان دیگری که در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود، پس از سپری کردن بيش از ۶ سال زندان، به چوبه دار آويخته شد.
2) حدود ۱۵۰ نفر از وکلای دادگستری کانون وکلای دادگستری مرکز طی نامه سرگشاده‌ای از ریاست قوه قضاییه، آیت الله هاشمی شاهرودی خواستند تا با رهنمود های شایسته در نخستین فرصت ممکن موجبات توقف اجرای احکام اطفالی که در کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند را فراهم کند.
ب- سایر موارد
1 ) دادستان كرمانشاه خبر اعدام ۱۰ نفر در زندان مركزى اين شهر را تأیید کرد. طى روزهاى ۳۰ بهمن و اول اسفند نيز ۱۰ نفر در شهرهاى اهواز، سارى، اصفهان و بوشهر اعدام شدند. یکی از این اعدام‌شدگان عبدالله فريور، كه از سال ۸۳ به سنگسار محكوم شده بود، پس از آنکه دادگسترى مازندران حكم سنگسار را به حلق آويز كردن با طناب دار تبدیل کرد، در زندان سارى اعدام شد. اعدام‌ها بنابر اعلام رسمى مقام‌های قضايى چهار نفر در اراک، نه نفر در يزد، نه نفر در اصفهان، یک نفر در كرج، ۱۹ نفر در تهران، شش نفر در بجنورد، چهار نفر در مشهد، یک نفر در كازرون، سه نفر در اهواز، یک نفر در بوشهر، یک نفر در سارى و ۱۰ نفر در كرمانشاه بوده است. عليرضا جمشيدى، سخنگوی قوه قضاییه نیز در نشست خبرى خود اجرای حکم سنگسار سه نفر در مشهد را تائيد كرد. معصومه قلعه چهی، زن ۳۲ ساله ای که ۱۲ سال با حکم اعدام در زندان ر فسنجان به سر برد نیز به دار آویخته شد. حسن امجدی، امین دستجردی، آرش گلپریان و حمید فاضلی چهار زندانی در زندان مرکزی سنندج نیز اعدام شدند.
2) مهدی قاسم زاده یکی از علویان آذربایجان به اتهام محاربه اعدام شد.
3) پیشنهاد آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران مبنی بر عفو اشرف- ف محکوم به سنگسار از سوی کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضائیه رد شده است.
4) حکم اعدام شورش مهدخانی، فعال مذهبی کرد در دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شد. زینب جلالیان 27 ساله،‌ اهل شهرستان ماکو واقع در آذربایجان غربی نیز به‌ اعدام محکوم شده‌ است.
6- وضعیت افرادی که به مذاهبی به جز مذهب شیعه اعتقاد دارند
موارد اعتراض افرادی که به مذاهبی به جز مذهب شیعه اعتقاد دارند در فصل زمستان نیز به شکل بارزی مشهود بود که به برخی از آنها اشاره می شود:
1) ماموستا سیف الله حسینی، امام جماعت مسجد خاتم انبیاء جوانرود و ماموستا حسین حسینی امام جماعت مسجد سید الشهداء حمزه جوانرود بازداشت شدند.
2) بنابر گزارش‌های دریافتی، ده‌ تن از افراد مسئول مکتب قرآن بوکان به‌ نام‌های ابراهیم اسماعیل‌پور، علی رسول‌نژاد، اسماعیل ادیب‌حسامی، خالد خداکرمی، ناصر حاج‌پیروتی، نادر بایزدی، محمد کریمی، مصطفی نادری، طاهر کریمی و حسین شاوردی، برای بار دوم احضار و پس از دادرسی هریک به‌ ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شدند.
3) قاضی حداد، معاون امنيت دادسراي تهران از صدور قرار مجرميت براي 7 تن از متهمان پرونده تشكيلات بهاييت و ارسال اين پرونده با صدور كيفرخواست به دادگاه انقلاب خبر داد.
4) ترانه سنائی ، شهناز سعادتی ، املیا فنائیان ، انیسا فنائیان و فرزانه احمد زادگان چهار تن از بهاییان مازندران و نمیا حقار در تهران، سیما اشراقی و جلایر وحدت در مشهد بازداشت شدند. همچنین ده تن از خانواده های بهايی شهر تهران بازداشت شدند.
5) صهبا رضوانی یکی از بانوان بهایی به سه سال و هشت ماه حیس تعزیری توام با تبعید محکوم شد.
6) قبرستان بهائیان در قائمشهر تخریب شد.
7) قربانعلى درى نجف آبادى، دادستان كل كشور در نامه اى به غلامحسین محسنی اژه ای، وزير اطلاعات، ضمن اعلام ممنوعيت رسمى فعاليت بهائيان خواستار برخورد با تشكيلات آنها شد. از همین رو جامعه جهانی بهائی ، نامه سرگشاده ای را خطاب به وی ارسال کرد. گروهی از نمایندگان کنگره‌ آمریکا نیز پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه پیگرد بهاییان در ایران به کنگره تسلیم کردند.
8) حمید بدری و شیخ مراد بدری، از اهالی روستای درکه‌ در منطقه‌ گهوار از توابع شهر کرند غرب کرمانشاه، به‌ همراه دو تن دیگر به‌ نام های منوچهر مرادی و سید کیومرث زولفقاری از اهالی روستای تنوره‌، چهار شهروند کرد که پیرو آیین یارسان هستند، بازداشت شدند.
9) از برگزاري تجمع اعتراضي دراويش گنابادي در تهران که در اعتراض به تخريب اماکن مذهبي و برخوردهاي اخير با پيروان اين سلسله فراخوان داده شده بود، ممانعت به عمل آمد که در طي برخوردهاي صورت گرفته، تعداد 67 پيرو اين آئين بازداشت شدند. همچنین در اصفهان، دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی جهت برگزاری مجلس درویشی خود با مشکل مواجه شدند و بروز درگیری هایی در این محل گزارش شده است. از سوی دیگر محمدجعفر انتصاری، عبدالرضا گودرزی، هادی حبیبی و رویا اسدپور از دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در جزیره کیش در جنوب ایران دستگیر شدند..در ادامه این بازداشت‌ها، فرزند یکی از آنها را که برای پیگری وضعیت پدرش به کیش سفر کرده بود، بازداشت شد.
10) حسین كریمی ۲۷ ساله از مسیحیان فارسی زبان ساكن كرج، بازداشت شد. حامیك خاچیكیان" ۵۱ ساله و از خادمین كلیسای (فارسی زبان) جماعت ربانی مركز در تهران و زوج نوكیش مسیحی بنامهای "نادره جمالی" ۴۴ ساله و "جمال قالی شورانی" ۴۹ ساله نیز بازداشت شدند.
بخش دوم – حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی
دولت ایران از آنجا که میثاق بین المللی حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی (1966) را امضا کرده و به موجب مجموعه تعهداتی که پذیرفته است، در مقابل ایرانیان و جهانیان مسئولیت داخلی و بین المللی دارد. بنابراین باید درتأمین برابری واقعی افراد و فراهم ساختن رفاه همگانی و انجام اقدامات ایجابی در این خصوص کوشا باشد. با این حال کمتر حوزه ای از زندگی ایرانیان اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شاخص امیدوار کننده ای را ترسیم می کند. گزارشی از وضعیت برخورد با فعالان فرهنگی و کارگری در زمستان 1387 به شرح زیر است :
نخست : وضعیت معلمان
- وضعیت معلمان در زمستان 1387 به شرح است:
الف- بازداشت
1 ) گروهی از فعالان صنفی معلمان که پیش از ظهر روز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه برای پیگیری علت عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری به مقابل مجلس رفته بودند، توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند.
ب- صدور احکام قضایی
1 ) حکم شلاق رضا عبدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران اجرا می شود.
ج- سایر موارد
- به گزارش کانون صنفی معلمان، روز یکشنبه 4 اسفند، معلمان در بسیاری از مدارس شهرهای شیراز و خمینی شهر برای افزایش دستمزدها و در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات سال های 86 و 87 دست به اعتصاب زدند. همچنین جمعی از معلمان حق التدریسی که از استان های مختلف برای پیگیری حقوق خود به تهران آمده بودند، در مقبل مجلس تجمع کردند. این معلمان نامه ای خطاب به نمایندگان در دست داشتند که در آن از میزان ناچیز حقوق و نامشخص بودن تکلیف استخدام گلایه کرده اند. همچنین در تاریخ 30 / 10 / 1387 راس ساعت 10 صبح بازنشستگان فرهنگی سال 87 با تجمع در محوطه ناحیه 2 آموزش و پرورش اردبیل خواهان رسیدگی به خواسته خود شدند.
دوم : وضعیت کارگران و کشاورزان
نپرداختن حقوق در آخرین ماه های سال 1387 یکی از مهم ترین مشکلات جامعه کارگری در ایران بود. همین امر سبب برخی اعتراضات و اعتصابات شد. از سوی دیگر تعدادی از كارخانه ها به دليل ركود اقتصادي و حجم بي رويه واردات ناچار شدند كارخانه خود را تعطيل و كارگران خود را اخراج كنند. مثلا در شهرهای صنعتی قزوین و ساوه، تعدادی از کارگران اخراج شده‌اند، قرارداد‌هایشان تمدید نشده یا خود کارخانه‌ها تعطیل شده‌اند. طلب چند ماهه حقوق معوقه کارگران مسأله دیگر کارگران بود.
الف- بازداشت
- علی نجاتی،‌ رييس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت نيشکر هفت تپه و رضا رخشان، مسئول روابط عمومی و علی اکبر پیرهادی از مسئولان سندیکای کارگران شرکت واحد تهران بازداشت شدند.
ج- صدور احکام قضایی
- شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری نازلو طی حکمی سلیمان ابراهیمی ، محمد صمدزاده ، مرتضی جعفری ، اللهوردی اصلانی ، محمد مناف زاده ، ایوب عزیز پور ، اکبر رستمی ، معراج علی پور ، سعید جعفرپور ، مجید قلی زاده و زیاد جعفرپور را به تحمل دو سال حبس تعزیری و یکسال تبعید به شهرستان میناب وتحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و بهروز مجیدی را به تحمل یک سال حبس تعزیری ویکسال تبعید به شهرستان میناب وتحمل ۷۴ ضربه شلاق و بارزاد نظامی افشار، مقداد نظامی افشار و محمد اشرفی را به تحمل شش ماه ودو روز حبس تغزیری محکوم کرد. دادگاه همچنین حیدر علی علیپور، حسین وهاب زاده، سلیمان احمدی ، حبیب الله احمدی ومحمد جعفری را به پرداخت سیصد هزار تومان جزای نقدی و حجت مکرم را به پرداخت دویست هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد. این ۲۵ نفر ازکشاورزان سنی مذهب روستای قیزیل خنه یه (خانقاه سرخ) در اورمیه هستند که به خاطر اعتراض به تغییر مسیر آبهای زیرزمینی در این روستا بازداشت شده بودند.
د- سایر موارد
1) بر اساس اخبار منتشر شده، كارگران كيش چوب ٤ تا ٦ ماه، کارگران نساجی مازندران دو ماه، کارگران ذغال سنگ دنبو سه ماه، کارگران معدن شانه وری قزوین سه ماه، کارگران چرم اعظم ٣ ماه، کارگران نيرو گستر 2ماه، كارگران صنعت امروز يك ماه، كارگران كارخانه ساران 5 تا 6ماه،‌ کارگران شرکت ایران ترمه و تهران پتو یک سال و کارگران طرح صنعتی نیشکر هفت تپه شوش ۲ ماه حقوق معوقه طلبکارند. کارکنان دانشگاه علوم پزشکي مازندران نیز حقوق نگرفته‌اند.
2) کارخانه‌ روغن غنچه، چینی مینا، یخچال آزمایش مرودشت و لوله سازی اهواز تعطیل شدند. وضع کارخانه‌های نساجی هم بسیار وخیم گزارش شده است.
3) کارکنان بيمارستان مهر ساري اعتصاب کردند. همچنین جمعی از کارگران فرش پارس مقابل فرمانداري البرز و جمعی از كارگران نيشكر خوزستان در مقابل مجلس تجمع کردند. از سوی دیگر همزمان با حضور وزير کار در استان همدان کارگران ساميکو صنعت در مقابل استانداري تجمع کردند
كارگران شهرداری آبادان نیز در پی تاخیر چهار ماهه در پرداخت حقوق شان تجمع کردند. بیش از 150 نفر از کارگران بازنشسته تامین اجتماعی نیز در مقابل درب مجلس تجمع کردند. این کارگران خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگی خود با حقوق بازنشستگان کشوری شدند. کارگران ‏شرکت صنایع فلزی نیز تجمعی در مقابل ریاست جمهوری برگزار کردند. تعدادی از كارگران مجتمع صنعتي شمال غرب تبريز (توليدكننده قطعات خودرو) به دليل نبود نقدينگي، پرداخت نشدن حقوق و دستمزد و حق بيمه و توجه نكردن به مسايل بهداشتي و رفاهي كارگران با تجمع در كارخانه دست از كار كشيدند.
4) دو هزار نفر از کارگران لوله سازی اهواز اخراج شدند. همچنین در پی تعطیلی بيمارستان الوند، ۲۵۰ كارگر آن پس از ۱۰ تا ۲۵ سال كار در اين بيمارستان بيكار شدند. دو شرکت تیزرو و شهید مطهری در شهرستان قزوین نیز 270 کارگر را بیکار ساخته اند. 55 کارگر رسمي شرکت "نار ايران" نیز اخراج شده اند. يکصد کارگر کارخانه آزمايش مرودشت نیز پس از اتمام قرارداد، اخراج شدند.
5) بانزديک شدن زمان تعيين دستمزدهاي سال جديد، جمعي از تشکل‌‏هاي کارگري استان قزوين طي نامه‌‏اي به شوراي عالي کار خواستار توجه بيشتر اعضاي اين شوراي عالي به موضوع دستمزد کارگران شدند.
6) در پی تعیین و اعلام حداقل دستمزد کارگران در حدود ۲۷۴۵۰۰۰ تومان برای سال 1388، و اعتراض به این مسأله، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اتحادیه آزاد کارگران ایران و انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه در موضع گیری ای همدوش با کارگران امضا کننده طومار خواست افزایش حداقل دستمزدها اعلام کردند، دستمزد ۲۷۴۵۰۰ تومانی لگد مال کردن حرمت انسانی کارگران و محکوم کردن خانواده های آنان به مرگ تدریجی از گرسنگی است و بدینوسیله ضمن اعتراض شدید به تصویب چنین دستمزدی، اعتراض به آن و مبارزه برای تجدید نظر اساسی در میزان حداقل دستمزدها را حق مسلم کارگران میدانند و عموم کارگران، معلمان، پرستاران و سایرزحمتکشان را به امضای طومار خواست افزایش حداقل دستمزدها فرا میخوانند.
7) آمار متناقض بيكاري رییس مرکز آمار ایران اوایل بهمن ماه بر صحت آمار ‌٩.٥ درصدی نرخ بیکاری تاکید کرده بود اما وزیر کار و امور اجتماعی این رقم را بیش از ‌١٠.٥ درصد دانسته بود.
8) دختري جوان به دليل مشکلات روحي، رواني در ايستگاه مترو نواب دست به خودکشي زد. گفتني است زن جوان ديگري در ايستگاه حسن‌‏آباد نيز قصد خودکشي داشته که با اقدام سريع راهبر قطار و ترمز گرفتن قطار خودکشي زن جوان ناکام ماند. چهارم اسفندماه نیز یک جوان که خود را اهل کنگاور معرفی کرده بود، در مقابل کتابخانه‌ی دانشگاه تهران خود را به آتش کشید. روز بیست و ششم بهمن‌ماه نیز مردی حدودا پنجاه ساله به خیابان مقابل مجلس رفته و خود را به آتش می‌کشد. در روز سی‌ام بهمن‌ماه، نیز شخصی از اهالی خرم‌آب?