سازمان عفو‌بین‌الملل اتریش در گزارشی از عضویت نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در گروه پزشکی این سازمان خبر داد. سایت عفو بین‌الملل در این گزارش با اشاره به اینکه «نرگس محمدی در سال ۲۰۱۱ تنها به دلیل کار مسالمت‌آمیز حقوق‌بشری در کانون مدافعان حقوق‌بشر ایران به شش سال زندان محکوم شد»، یادآور شده است که این فعال حقوق بشر پس از آزادی از زندان در مهرماه سال گذشته «بدون یک روز استراحت به مسیر خود ادامه داده است، و روز به روز برای زندانیان سیاسی، خانواده های آنها، داغدیده ها وهمچنین حقوق زنان در ایران جنگیده است و برای این فعالیتها هم‌اکنون دوباره تحت نظر مقامات حکومت است.»



در گزارش این نهاد حقوق‌بشری درباره «گروه پزشکی سازمان عفو بین‌الملل» آمده است: «[این گروه] برای پزشکان و به ویژه به بستگان پرسنل پزشکی آسیب دیده از نقض حقوق‌بشر وهمچنین مبارزه با شکنجه متعهد است.» و در ادامه با اشاره به نگارش کتابی در مورد شکنجه سفید و سلول انفرادی توسط نرگس محمدی، از قول وی می‌نویسد: «من آنقدر خوشحالم که می توانم با شما ایده‌ها و نظراتم را رد و بدل کنم. من همیشه سازمان عفو بین‌الملل را به عنوان یک سازمان حقوق‌بشری با احترام زیاد، در نظر گرفته‌ام.» 



عفو بین‌الملل در ادامه این گزارش عضویت نرگس محمدی درگروه پزشکان این سازمان را افتخار بزرگی دانسته و تاکید کرد: «تعهد به حقوق‌بشر تنها می‌تواند فرا مرزی موفق باشد. به ویژه برای گروه پزشکی سازمان عفو بین‌الملل این اقدام مهم است که نشانه قابل مشاهده‌ای برای همه ارسال کنند که هیچ فعال حقوق بشری در این راه به تنهایی نمی‌جنگد. چون ما با هم قوی تريم.»



عفو بین‌الملل سازمانی بین‌المللی و غیردولتی است که با داشتن بیش از ۷ میلیون عضو در زمینه حمایت از حقوق‌بشر فعالیت می‌کند.



✳️ متن کامل گزارش را از اینجا بخوانید: