انجمن قلم نروژ صبح جمعه ۱۹ نوامبر با ارسال نامه‌ای به سفیر نروژ در ایران و همینطور نامه دیگری به سفیر ایران در نروژ با اعتراض به دستگیری مجدد نرگس محمدی و احکام زندان و شلاق برای وی ابراز نگرانی جدی کرده و خواستار آزادی فوری او‌ شدند.  

 

انجمن قلم نروژ با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور آنیکن هوییتفلد Anniken Huitfeldt و رونوشت به سفیر نروژ در ایران از مقامات نروژی خواسته که خواستار آزادی فوری نرگس محمدی شوند. 

 

در این نامه نسبت به وضعیت نرگس محمدی، روزنامه‌نگار برجسته، فعال حقوق‌بشر و عضو افتخاری انجمن قلم نروژ ابراز نگرانی جدی شده و آمده است: "ما از مقامات نروژی می خواهیم که از مقامات ایرانی بخواهند فورا و بدون قید و شرط همه اتهامات علیه محمدی را لغو و وی را آزاد کنند." 

 ✳️ متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید:نرگس محمدی در ۵ شهریور ۱۳۹۰ به دلیل دفاع از لغو مجازات اعدام به ۱۱ سال زندان محکوم شد. پس از درخواست تجدیدنظر در آوریل ۲۰۱۲، او با قرار وثیقه آزاد شد و این مجازات به شش سال کاهش یافت. وضعیت سلامتی محمدی در اثر زندانی شدن به شدت وخیم شده است. در اردیبهشت ۱۳۹۸، مقامات زندان او را به بیمارستانی منتقل کردند که در آنجا تحت عمل هیسترکتومی حاد قرار گرفت، اما پس از آن به زندان اوین منتقل و از دریافت داروی‌های ضروری محروم شد. او اخیراً نامه‌ای سرگشاده منتشر کرده است که در آن شرایط غیرانسانی زندان را توصیف می‌کند که باعث مشکلات جدی سلامتی او شده است. محمدی در اکتبر ۲۰۲۰ از زندان آزاد شد. در ماه مه ۲۰۲۱، دادگاه او را به ۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس و جریمه نقدی - بدون تجدید نظر محکوم کرد.  استفاده مجدانه مقامات ایرانی از تنبیه بدنی، از جمله شلاق و قطع عضو، نشان دهنده یک سیستم قضایی وحشیانه است. این مجازات‌ها ناقض ممنوعیت مطلق بین‌المللی شکنجه و بدرفتاری است. اتحادیه اروپا با استناد به قوانین بین‌المللی حقوق‌بشر وخامت وضعیت سلامت خانم محمدی، از ایران خواسته است تا در این حکم تجدید نظر کند. بنابراین انجمن قلم نروژ از مقامات نروژی می‌خواهد که از مقامات ایرانی بخواهند که فوراَ و بدون قید و شرط نرگس محمدی را آزاد کنند و تمامی اتهامات علیه وی را لغو کنند.  با احترام،‏Kjersti Løken Stavrumرئیس هیات مدیره انجمن قلم نروژ‏Øivind Hånesرییس هیات مدیره کمیته نویسندگان زندانی انجمن قلم نروژ @DhrcIran کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق بشر