گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای ارزیابی وضعیت بومیان در آمریکا، در پایان تحقیقات خود گفت بومیان به دلیل "تبعیض های موجود، احساس بیگانگی و رنجش" می کنند.
به گزارش بی بی سی، جیمز آنایا روز جمعه ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) در دانشگاه تالسا ایالت اوکلاهاما با نمایندگانی از قبیله های مختلف سرخ پوستان دیدار کرد.
طی این دیدار که ۴ ساعت به طول انجامید، سران ۳۰ قبیله، که برخی از آنها به زبان خودشان صحبت می کردند مشکلات و نگرانی های خود را به آقای آنایا اعلام کردند.
آقای آنایا، در سفر دو هفته ای خود به آمریکا، از ایالت هایی که بومیان در آنها متمرکز هستند، مانند آلاسکا، اوراگان و داکوتای جنوبی دیدن کرد.
در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار اعلامیه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بومیان تصویب شد.
در این بیانیه که ۴۶ بند دارد، حقوق بومیاناز جمله آزادی پیروی از آیین و رسوم شان مورد توجه قرار گرفت.
در آن زمان، دولت آمریکا از این اعلامیه پیروی نکرد. اما چند سال بعد، با ورود باراک اوباما به کاخ سفید، آمریکا نیز به جمع کشورهای پیرو این اعلامیه پیوست.
اما بر اساس گزارش ها، اعلام حمایت از این اعلامیه، لزوما باعث بهبود زندگی سرخ پوستان در آمریکا نشده است.
یکی از سران قبیله سرخ پوستان که در دیدار روز جمعه حضور داشت به گزارشگر ویژه گفت کنگره آمریکا قدرت چشمگیری در محدود کردن قبیله های سرخ پوست در آمریکا دارد.
همچنین، رییس قبیله چروکی گفت خشونت علیه زنان سرخ پوست در آمریکا بالا است.
او گفت احتمال تجاوز به آنها، در مقایسه با دیگر زنان ۲.۵ برابر بیشتر است.
وی در ادامه گفت اگر فردی که به زن سرخ پوستی تجاوز کرده باشد، خارج از محدوده قبیله های سرخ پوستان باشد در اکثر مواقع جرم او از سوی مقام های مسئول نادیده گرفته می شود.
در پایان، گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت این موضوع که دولت آمریکا اعلامیه سازمان ملل متحد را بپذیردیک چیز است، اما اینکه آنرا به اجرا درآورد، یک چیز دیگر است.