شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار بررسی قتل بیش از صد غیرنظامی در حوله شده و دولت سوریه را در پی این کشتار محکوم کرده است.
به گزارش بی بی سی، این خواسته با تصویب قطعنامه ای در این شورا مطرح شده که اکثریت اعضا به آن رای مثبت دادند. این قطعنامه خواهان شناسایی عاملین کشتار حوله شده است.
پیشتر ناوی پیلای، کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت، این کشتار ممکن است "جنایت علیه بشریت" باشد.
خانم پیلای از جامعه بین الملل خواست تمام تلاششان را برای مجازات و مسئول شناختن کسانی که این "قساوت ها را مرتکب شده اند" به کار بگیرند.
ساکنان روستای تلدو در حوله گفته اند اوایل شنبه گذشته پس از آنکه نیروهای سوریه در جواب حملات گروه های ضد دولتی این منطقه را زیر بارش سنگین توپخانه گرفتند، گروهی از شبه نظامیان به این منطقه آمدند.
دفتر خانم پیلای روز سه شنبه گزارش داده بود که اغلب ۱۰۸ قربانی حوله براثر شلیک گلوله از فاصله نزدیک و یا ضربات چاقو جان خود را از دست داده اند.
در پیام خانم پیلای به شورای حقوق بشر که توسط نماینده او خوانده شد آمده " این اقدامات ممکن است در حد جنایت علیه بشریت و سایر جرایم بین المللی باشند و همچنین می توانند حملات سازمان یافته ای را نشان بدهد که در سوریه علیه شهروندان صورت می گیرد."
خانم پیلای تاکید کرده "آنها که دست به این حملات زده اند "منفردا مسئول جرم خود هستند" و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست سوریه را به دادگاه جرایم بین المللی ارجاع بدهد. این اقدام با مخالفت سوریه و چین روبرو شده است.
از آنجا که سوریه عضو دادگاه جرایم بین المللی نیست این دادگاه نمی تواند بدون دستور یا ارجاع شورای امنیت سازمان ملل متحد مستقلا شهروندان این کشور را به دادگاه فرابخواند.
در همین حال مخالفان دولت سوریه می گویند عده ای دیگر از شهروندان این کشور در کشتار جمعی جداگانه ای توسط شبه نظامیان به قتل رسیده اند.
براساس این گزارش ۱۳ کارگر کارخانه روز پنج شنبه به زور از اتوبوسی در نزدیکی شهر قصیر بیرون کشیده شده اند و اعدام شده اند.
چندین فیلم ویدیویی که روی اینترنت منتشر شده اجسادی را با جراحات شدیدی در سر نشان می دهد که با مرگ به ضرب گلوله ای که از نزدیک شلیک شده مطابقت می کند.
صحت و سقم گفته های مخالفان دولت مستقلا قابل تایید نیست با این همه ناظران حقوق بشر در سوریه دو بار در هفته گذشته گزارش های مشابهی را تایید کرده اند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که عالیرتبه ترین گروه حامی حقوق بشر در جهان است روز جمعه در نشستی اضطراری تشکیل جلسه داد. جلسه روز جمعه چهارمین نشست این شورا از زمان آغاز اعتراضات سوریه است.
در رای گیری این شورا ۴۱ کشور به قطعنامه ای که با حمایت آمریکا در محکومیت سوریه تدوین شده بود رای مثبت دادند اما روسیه، چین و کوبا با آن مخالفت کردند. دو کشور دیگر رای ممتنع دادند و یک عضو دیگر در رای گیری غایب بود.
این قطعنامه همچنین بر انجام تحقیقی فوری که "بین المللی، شفاف و مستقل" باشد تاکید کرده است.
کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه گفته از ادامه خشونت های سوریه به شدت ناراحت است چرا که این خشونت ها علیرغم پذیرش طرح صلح شش ماده ای او انجام می گیرد که از ماه آوریل آتش بس در سوریه را لازم الاجرا می داند.
روز پنجشنبه در تحقیقی که توسط دولت سوریه منتشر شده گروه های شورشی در کشتار حوله مقصر خوانده شده اند و متهم شده اند خواستار مداخله نظامی خارجی در وضعیت سوریه هستند.
سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد یافته های این گزارش را "دروغی واضح" خواند.
نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به نویسندگان قطعنامه این شورا از جمله ترکیه و قطر حمله کرد و گفت آنها مسئولیت مرگ بخشی از قربانیان را برعهده دارند چرا که به شورشیان این کشور اسلحه می دهند.
فیصل الحموی گفت: "حرف های برخی از حامیان این قطعنامه در این جلسه برای هیچ فرد منطقی باور کردنی نیست. این واقعا غیر قابل قبول است."