آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در برمه برای اولین بار در مجلس این کشور سخنرانی کرده و خواهان وضع قوانینی برای رعایت حقوق اقلیت‌های قومی این کشور شده است.
به گزارش بی بی سی، خانم سوچی گفت شعله‌های جنگ ناشی از بحران‌های قومی در کشور هنوز خاموش نشده‌اند.
رهبر مخالفان برمه اشاره مشخصی به اقلیت مسلمان روخاین نکرد که بخش قابل توجهی از مسلمانان برمه در آن سکونت دارند. ایالت غربی رخاین اخیرا شاهد درگیری‌های قومی بوده است.
بسیاری از مردم برمه‌ مسلمانان ساکن روخاین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان برمه ای تلقی نمی کنند.
"آنگ سن سوچی تا کنون به طور نسبی در مورد وضعیت اقلیت مسلمان برمه سکوت اختیار کرده است. هنگامی که در ماه ژوئن از آنگ سن سوچی سئوال شد که آیا جمعیت مسلمان در رخاین شهروندان برمه هستند، او جواب داد: "نمی دانم."
آنگ سن سوچی گفته است که وضع قوانینی در حمایت از اقلیت‌های قومی، برای تبدیل برمه به کشوری واقعا دموکراتیک بر مبنای حقوق مساوی و احترام متقابل شهروندان مهم است.
از زمان روی کار آمدن دولت غیرنظامی مورد حمایت نظامیان در برمه، برخی اصلاحات سیاسی در این کشور به اجرا گذاشته شده‌اند.
این در حالی است که برخی از مناطق این کشور هنوز شاهد ناآرامی و بحران است.
خانم سوچی گفته است مساله فقر در مناطق اقلیت نشین نیز باید مد نظر قرار بگیرد و به آن رسیدگی شود.
آنگ سن سوچی اواخر سال ۲۰۱۰ از بازداشت خانگی آزاد شد و در انتخابات میان دوره‌ای در آوریل سال جاری میلادی به عنوان نماینده، به پارلمان برمه راه یافت.
توافقنامه‌های صلح با گروه‌هایی از اقلیت‌های قومی برمه در جریان است. بسیاری از این گروه‌های قومی برای سال‌ها برای کسب خودمختاری بیشتر با نظامیان حاکم در جنگ بودند.
اما در ایالت کاچین درگیری‌های قومی و فرقه ای هنوز ادامه دارد.
ماه پیش درگیری‌های مرگباری میان اکثریت بودایی ساکن در ایالت رخاین غربی و اقلیت مسلمان در گرفت. این درگیری‌ها به دنبال تجاوز و قتل یک زن جوان بودایی آغاز شد.
آنگ سن سوچی تا کنون کمابیش در مورد این درگیری ها سکوت اختیار کرده است.
هنگامی که در ماه ژوئن از آنگ سن سوچی سئوال شد که آیا جمعیت مسلمان در رخاین شهروندان برمه هستند، او جواب داد: "نمی دانم."
او افزود که قوانین برمه در باره مساله شهروندی باید شفاف شوند.
هفته پیش، عفو بین‌الملل، از گروه‌های حقوق بشری گفت مسلمانان در ایالت رخاین غربی به دنبال خشونت‌های اخیر، شاهد حملات و بازداشت‌های خودسرانه بوده‌اند. دولت برمه گزارش عقو بین‌الملل را "بی پایه و یکسونگرانه" خوانده است.
دولت برمه می‌گوید این افراد مهاجران تازه وارد از کشورهای شبه قاره هند هستند و شهروند برمه محسوب نمی شوند.
بنگلادش، کشور همسایه برمه در حال حاضر میزبان صدها هزار آواره از برمه است و می‌گوید دیگر توانایی پذیرش آوارگان بیشتری را ندارد.
ایران نحوه رفتار با مسلمانان برمه را محکوم کرده و از سازمان ملل خواسته است مانع از ادامه خشونت با آنان شود.