هزاران نفر در تفلیس، پایتخت گرجستان، دست به تظاهرات زده و خواهان محاکمه مقامات ارشدی شده‌اند که در یک رسوایی مربوط به بدرفتاری با زندانیان در این کشور دست داشته‌اند.
گزارش شده که این رسوایی ممکن است باعث شود حزب حاکم گرجستان در انتخابات پارلمانی روز اول اکتبر اکثریت را از دست بدهد.
به گزارش بی بی سی، این اعتراضات به دنبال انتشار فیلمی شکل گرفت که نشان می‌داد نگهبانان یک زندان در تفلیس زندانیان را به گونه‌ای وحشیانه ضرب و جرح می‌کنند و به طور مشخص، یکی از زندانیان را مورد آزار جنسی قرار می‌دهند.
این فیلم روز سه‌شنبه گذشته از دو شبکه تلویزیونی حامی مخالفان دولت پخش شد.
انتشار این فیلم، تغییر وزیر کشور و رئیس زندان‌های گرجستان را به دنبال داشت.
باچو آخالایا، وزیر کشور گرجستان دیروز پنجشنبه، ۲۰ سپتامبر، از سمت خود کناره‌گیری کرد.
او گفت که در قبال این که استفاده از شکنجه هنوز در زندان‌های گرجستان از بین نرفته است، احساس "مسئولیت اخلاقی و سیاسی" می‌کند.
گزارش شده است که میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور گرجستان، فعالیت کارکنان زندان‌ها را به حالت تعلیق درآورده و گفته است که نیروهای پلیس وظیفه این کارکنان را به عهده می‌گیرند.
با این حال، اعتراضات در این زمینه برای سومین روز ادامه داشته است و معترضان خواهان محاکمه وزیر سابق کشور و برادر او که معاون وزیر دفاع گرجستان بود، هستند.
'شوک‌آور'
با شدت یافتن اعتراضات به برخورد با زندانیان در گرجستان رهبران گروه‌های مخالف دولت خواهان خویشتنداری معترضان شده‌اند. آنها نگرانند که روند برگزاری انتخابات اول اکتبر به دلیل این اعتراضات مخدوش شود.
به گزارش آسوشیتدپرس، در طول دیشب صدها معترض در مقابل محوطه زندان "گلدانی" در تفلیس، جایی که گفته می‌شود فیلم بحث‌برانگیز در آنجا ثبت شده است، تجمع کرده بودند.
این معترضان جلوی چندین خودروی زندان را گرفته و از زندانیانی که در این خودروها حضور داشتند، می‌پرسیدند که آیا مورد آزار قرار گرفته‌اند یا نه.
تظاهرکنندگان در مقابل محوطه زندانی در شهر "روستاوی" هم تجمع کرده‌اند.
همچنین مقامات اتحادیه اروپا آزار زندانیان را به شدت محکوم کرده و از مقامات گرجستان خواسته‌اند تا افراد خطاکار در این زمینه را محاکمه کنند.
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای، تصاویر منتشر شده درباره آزار زندانیان در زندان گلدانی را "شوک‌آور" توصیف کرد و خواهان انجام تحقیقات کامل و شفاف در باره این واقعه شد.
یک سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم خواهان محاکمه افرادی شده است که در آزار و تجاوز به زندانیان در این فیلم دست داشته‌اند.