برای اولین‌بار رئیس‌جمهور میانمار (برمه) اعلام کرد که مانعی بر سر راه ریاست‌جمهوری آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان میانمار نیست. او گفت اگر مردم در انتخابات به سوچی رأی دهند، دولت به رای مردم احترام خواهد گذاشت.
به گزارش دویچه وله، تاین سین، رئیس‌جمهور میانمار (برمه) در روز شنبه (۲۹ سپتامبر/۸ مهر) برای نخستین‌بار اعلام کرد که اگر مردم میانمار به آنگ سان سوچی، رهبر منتقدان میانمار که بعد از ۱۵ سال حبس خانگی آزاد شد رای دهند، دولت به رای مردم احترام گذاشته و سوچی رئیس‌جمهور خواهد شد.
انتخابات ریاست‌جمهوری آینده‌ی میانمار سال ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد. تاین سین که با شبکه بی‌بی‌سی بین‌الملل گفت‌وگو می‌کرد، افزود که دولت تعهد می‌دهد به رای مردم احترام بگذارد.
رئیس‌جمهور میانمار در این گفت‌وگو تصریح کرد: «این‌که سوچی رئیس‌جمهور شود یا نه تنها به رأی مردم بستگی دارد. اگر مردم او را انتخاب کردند، من به رأی مردم احترام خواهم گذاشت و برای سوچی آرزوی موفقیت خواهم کرد.»
او همچنین تاکید کرد که برنامه‌اصلاحات و کمک‌های غذایی به مردم میانمار را دولت او به پیش خواهد برد. رئیس‌جمهور میانمار تاکید کرد که در پیشبرد برنامه‌اصلاحات او از مشورت آنگ سان سوچی نیز بهره‌ می‌گیرد.
تاین سین اظهار داشت: «میان من و سوچی اختلاف و مشکلی نیست. من گاه با او مشورت می‌کنم و از تجربه و کمک او برای اداره‌ی کشوراستفاده می‌کنم.»
رئیس‌جمهور برمه که پیش از این ریاست شورای نظامی برمه را برعهده داشته است. این نظامیان چندین دهه بر کشور برمه (میانمار) حکومت و مخالفان را سرکوب کردند.
تاین سین از زمانی که به قدرت رسیده اصلاحات چشمگیر سیاسی و اقتصادی را گام به گام پیش برده است.
آزادی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و آزادی آنگ سان سوچی از حصر خانگی و نیز حذف سانسور مطبوعات و کتاب بخشی از این اصلاحات است.
تاین سین با این‌حال بار دیگر تاکید کرد که نظامیان قدرت اصلی و مرکزی در میانمار باقی خواهند ماند و همچنان در عرصه‌ی سیاست میانمار نقشی محوری خواهند داشت. نظامیان اکثریت کرسی‌های پارلمان میانمار را نیز همچنان در دست دارند.
رئیس‌جمهور میانمار روز پنج‌شنبه (۲۷ سپتامبر) نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سفر آنگ سان سوچی به ایالات متحده‌ آمریکا و دیدار وی با باراک اوباما و هیلاری کلینتون ابراز خرسندی کرد. سوچی در این دیدار از دولت آمریکا خواست تا بخشی از تحریم‌های شدید علیه میانمار را لغو کنند.
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ آمریکا پس از دیدار با آنگ سان سوچی اعلام کرد که آمریکا برخی تحریم‌ها و به‌ویژه تحریم‌های غذایی و حمل‌ونقل علیه میانمار را لغو خواهد کرد. کلینتون تصریح کرد که آمریکا این تصمیم را در حمایت و واکنشی مثبت به تغییرات سیاسی و اجتماعی رانگون اتخاذ کرده است.
سخنرانی رئیس‌جمهور میانمار در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با استقبال گرم اکثر کشورها مواجه شد. این سخنرانی "مثبت‌ترین" موضع‌گیری در سیاست میانمار در طی چند دهه‌ی اخیر ارزیابی شده است.
رئیس‌جمهور میانمار در سخنرانی خود بار دیگر تاکید کرد که اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشورش همچنان ادامه خواهد داشت. پیش از این منابع خبری از احتمال آزادی باقیمانده‌زندانیان سیاسی میانمار خبر داده بودند.