اتحادیه اروپا به دلیل اقداماتش در طول شش دهه برای ارتقای صلح در اروپا برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام شد.
کمیته نوبل در نروژ گفت که اقدامات این اتحادیه در روند تغییر چهره اروپا از "قاره‌ای در حال جنگ" به "قاره‌ای در صلح" موثر بوده است.
به گزارش بی بی سی، جایزه صلح نوبل در شرایطی به اتحادیه اروپا داده شده است که این اتحادیه با بزرگ‌ترین بحران مالی در طول تاریخ ۵۴ ساله خود روبه‌رو شده است و بسیاری از کشورهای عضو آن دچار رکود اقتصادی هستند.
توربیون یاگلاند، رئیس کمیته نوبل در زمان معرفی برنده جایزه صلح نوبل به مشکلات مالی و ناآرامی‌های اجتماعی کنونی اتحادیه اروپا نیز اشاره کرد.
با این حال، او اضافه کرد که کمیته نوبل به دنبال تاکید بر عملکرد این نهاد در طول شش دهه از فعالیت‌هایش برای "صلح، مصالحه، دموکراسی و ارتقای حقوق بشر" بود.
تا پیش از این، سازمان پزشکان بدون مرز آخرین سازمانی بود که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. این جایزه در سال ۱۹۹۹ میلادی به پزشکان بدون مرز اهدا شد.
رئیس کمیته نوبل همچنین به اقدامات اتحادیه اروپا برای برقراری صلح بین فرانسه و آلمان در طول چند دهه بعد از پایان جنگ جهانی دوم اشاره کرد.
او از اقدام اتحادیه در پذیرش عضویت اسپانیا، پرتغال و یونان بعد از سقوط رژیم‌های استبدادی آنها در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز تقدیر کرد.
خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به اهدای این جایزه به اتحادیه اروپا در سایت توییتر نوشت: "دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۲ افتخار بزرگی برای تمام اتحادیه اروپاست، برای تمام ۵۰۰ میلیون شهروند آن."