شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003 در ادامه گزارش های ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1392 پرداخت. خانم عبادی در مقدمه گزارش ماه فروردین 1392 به موضوع بی توجهی مقام های قضایی شکایت های زندانیان و بستگان آنها پرداخته است. این مدافع حقوق بشر در گزارش خود، به اعتصاب غذای مهدی خزعلی اشاره کرده که در اعتراض به این بی توجهی صورت گرفته است. بر این اساس خانم عبادی توجه مسئولان دستگاه قضایی و سازمان زندان ها را نسبت به حفظ سلامت زندانیان جلب کرده و هشدار داده است که در صورت وقوع هر حادثه برای زندانیان، مسئولیت جان آنها بر عهده مقامات است و این مسأله از جهت حقوقی قابل تعقیب کیفری است.
برنده جایزه صلح نوبل 2003 در ادامه گزارش خود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود، در سه بخش "حقوق مدنی و سیاسی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "میراث فرهنگی و محیط زیست" به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن گزارش ماه فروردین 1392 شیرین عبادی که در اول اردیبهشت ماه 1392منتشر شده، به شرح زیر است:
گزارشی مختصر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1392
مقدمه
عدم توجه مسئولان قضایی به ضوابط قانونی از یک سو و نفوذ مأموران امنیتی در دادگاه های انقلاب از سوی دیگر باعث شده است تا وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی روز به روز وخیم تر شود. بنابراین از آنجا که قوه قضاییه به شکایت های زندانیان و بستگان آنها رسیدگی نمی کند و پاسخگوی چرایی عدم رعایت قوانین نیست، برخی زندانیان سیاسی و عقیدتی دست از جان شسته و با اعتصاب غذا، اعتراض خود را بیان می کنند که از آن جمله می توان به وضعیت دکتر مهدی خزعلی اشاره کرد. او که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چند مرتبه بازداشت شده بود، بار دیگر در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ در جلسه سرای اهل قلم، دستگیر و روانه زندان شد.
اکنون مهدی خزعلی با گذشت حدود صد روز از شروع اعتصاب غذایش در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می برد به گونه ای که خانواده او به شدت نگران جانش هستند ولی با این وجود تاکنون به شکایت آقای خزعلی رسیدگی نشده است.
همچنین علاوه بر مطالبی که در بالا بیان شد، خلاصه ای از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران در فروردین ماه ۱۳۹2 در پی می آید. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی است که در سایت ها و رسانه های مختلف درج شده و صحت آن به احراز رسیده است و در سه بخش و به 2 زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود.
وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه فروردین 1392
بخش اول – حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی
الف- وضعیت فعالان سیاسی – اجتماعی دگر اندیش
1) جمیله کریمی- عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و از جمله دعوت کنندگان سید محمد خاتمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1392-، حسین کیانی از فعالان شهرستان آمل، عبدالغفور قلندری نژاد از دراویش و سه تن از اعضای خانواده دراویش محبوس در زندان به نام های بهنام یداللهی فارسی- برادر فرشید یداللهی-، صادق مرادی سروستانی- برادر حمید و صالح مرادی- و مهران صادقی بازداشت شدند.
2) غازی حیدری، فعال سیاسی اهل اهوازکه در حال گذران محکومیت ده ساله خود در زندان کارون اهوازاست، در حکمی جدید به پنج سال حبس تعزیری دیگر محکوم شد.
3) محسن قشقایی زاده و محمد پارسی از بازداشت شدگان سرای اهل قلم، محاکمه شدند.
4) با مرخصی درمانی مسعود لدنی از فعالان ملی- مذهبی و عبدالله مومنی از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت مخالفت شد.
5) مقام های امنیتی با برگزاری مراسم ترحیم سید احمد صدر حاج سید جوادی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران و از اعضای کابینه دولت موقت در سال 1357 در مکان های عمومی مخالفت کردند.
6) تعدادی از زندانیان بیمار هستند و اقدامی برای درمان آنها نمی شود. در این خصوص می توان از کیوان صمیمی بهبهانی، سعید متین پور و محمد رضا پور شجره نام برد.
7) مهدی بیگدلی از دانشگاه اخراج شد.
ب- وضعیت فعالان فرهنگی، کتاب و مطبوعات، نویسندگان و روزنامه نگاران
1) رضا اکوانیان و پوریا فرازمند، دو وبلاگ نویس و محمد رضا عالی پیام، شاعر بازداشت شدند.
2) مجتبی دانش طلب از طلبه های وبلاگ نویس برای گذراندن شش ماه حبس خود به زندان منتقل شد.
3) محمدرضا تقوی‌فرد، مدیرمسئول روزنامه خورشید به دادگاه کیفری استان تهران احضار شد.
4) سیامک قادری، روزنامه نگاری که در زندان دوران محکومیت خود را می گذراند، از خبرگزاری ایرنا اخراج شد.
5)علی رضا هاشمی سنجانی، فعال صنفی معلمان و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران به دادگاه انقلاب احضار شد.
6) سایت دعوت از سید محمد خاتمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 توسط نهادهای حکومتی فیلتر شد.
پ- سایر موارد نقض حقوق بشر
1) «غ- ن»، «م- ز»، «م- الف»، «گ- الف»، در شیراز اعدام شدند. رسانه های وابسته به دولت ایران اتهام این افراد را سرقت مسلحانه اعلام کردند. «الف-ن» و«ب- د» در شیراز اعدام شدند. رسانه های وابسته به دولت ایران اتهام این افراد را سرقت مسلحانه و درگیری مسلحانه منجر به قتل اعلام کردند. «ع- ف»، «الف-الف» و «م-الف» در شیراز اعدام شدند. رسانه های وابسته به دولت ایران اتهام این افراد را سرقت مسلحانه و تجاوز به زنان اعلام کردند. همچنین بر اساس خبر خبرگزاری مهر، دو نفر در مشهد به اتهام تجاوز به عنف اعدام شدند.
2) ماموران پلیس فتا در قزوین، پسر جوانی را که اقدام به فروش فیلترشکن می کرد، بازداشت کردند.
3) نشریه دانشجویی بیستون دانشگاه کرمانشاه با فشارهای امنیتی توقیف شد.
بخش دوم – حقوق اقتصادی و اجتماعی
1) وضعیت اقتصادی در ایران همچنان نامناسب گزارش می شود. مرکز آمار ایران با انتشار جزئیات نرخ تورم سال گذشته و تغییرات قیمت کالا و خدمات مصرفی، نرخ تورم شهری را 31.5 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه را نیز 40.6 درصد اعلام کرد. همچنین تازه ترین اطلاعات بانک مرکزی ایران در زمینه شاخص کرایه مسکن اجاره ای در مناطق شهری ایران، حکایت از تداوم افزایش شدید اجاره بها در مناطق شهری ایران دارد.
2) بنابر گزارش مرکز آمار ایران، استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان به ترتیب بالاترین نرخ‌های بیکاری را داشته‌اند تا بیشترین سهم از نرخ بیکاری ۱۲/۲ درصدی سال 1391 را به خود اختصاص دهند.
3)۲۶۰ کارگر کارخانه ذوب آهن زاگرس کردستان حدود سه ماه است که حقوق دريافت نکردند.
4) مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام کرد که شرکت های هواپیمایی، 460 میلیارد تومان بدهی دارند و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) 180 میلیارد تومان، شرکت هوایی آسمان 121 میلیارد تومان و شرکت هوایی ماهان 92 میلیارد تومان بدهی دارند. این در حالی است که بلیط هواپیما در یک سال گذشته دو بار افزایش قیمت داشته است اما شرکت های هواپیمایی هنوز نتوانسته اند بدهی خود را بپردازند.
5) شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا، دو عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به شش ماه زندان محکوم شدند.
6) تعدادی از زندانیان بیمار هستند و اقدامی برای درمان آنها نمی شود. در این خصوص می توان از علی آزادی، فعال کارگری نام برد.
7) «مجید.پ»، یکی از کارگران بیكار شده شرکت راه آهن جمهوری اسلامی (رجا)، خودکشی کرد.
بخش سوم- میراث فرهنگی و محیط زیست
اخبار منتشر شده از میراث فرهنگی و محیط زیست در فروردین ماه نیز همچنان نشان از نامناسب بودن وضعیت این حوزه دارد.
1) 40 تالاب کشور ۱۰ تا ۷۰ درصد خشکیدگی دارند.
2) هیأت دولت رسماً آغاز اکتشاف نفت در پارک ملی کویر را اعلام کرد. آغار این عملیات به تخریب محیط زیست منجر می شود.
3) نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که سالانه پنج هزار نفر در کلان شهرها بر اثر آلودگی هوا فوت می کنند.
4) شورای همکاری خلیج فارس خواستار بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه بوشهر شد تا ثابت شود در اثر زلزله در بوشهر این نیروگاه نشت نکرده و خطری متوجه محیط زیست نشده است.
خاتمه
در پایان این گزارش ماهانه، توجه مسئولان دستگاه قضایی و سازمان زندان ها را نسبت به حفظ سلامت زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی و عقیدتی جلب می کنم و هشدار می دهم که در صورت وقوع هر حادثه ناگوار برای زندانیان، مسئولیت جان آنها بر عهده مقامات است و این مسأله از جهت حقوقی قابل تعقیب کیفری است.
شیرین عبادی
مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003
اول اردیبهشت 1392
توضیح: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشر در خصوص این گزارش به سایت ها و خبرگزاری های زیر مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران جوان و سایت های کانون مدافعان حقوق بشر، جرس، الف، کمیته گزارشگران حقوق بشر، ندای آزادی، بازتاب، هرانا، قانون، کلمه، محبت نیوز، سنی آنلاین، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، موکریان، ندای سبز آزادی، رادیو زمانه، رادیو فردا و بی بی سی.