فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و بنیاد حقوق بشر ترکیه و جامعه حقوق بشر ترکیه، سازمان‌های عضو آن در ترکیه با ارسال نامه ای به رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه نگرانی خود را از آنچه خشونت بی‌تناسب پلیس در ترکیه عنوان کرده است، ابراز کردند. به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، متن نامه فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و بنیاد حقوق بشر ترکیه و جامعه حقوق بشر ترکیه به شرح زیر است:

جناب آقای عبدالله گل، ریاست جمهوری
جناب آقای رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر

رونوشت: جناب آقای بشیر آتالای، معاون نخست وزیر در امور حقوق بشر

پاریس، آنکارا، 5 ژوئن 2013

موضوع: استفاده بی‌تناسب پلیس از زور و خشونت

ریاست جمهوری، نخست‌وزیر،

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در ترکیه، بنیاد حقوق بشر ترکیه و جامعه حقوق بشر ترکیه، نگرانی و خشم عمیق خود را از خشونت بی‌تناسب پلیس در تظاهراتی که از روز 27 ماه مه 2013 آغازشده ابراز می‌کنند. این تظاهرات، که ابتدا علیه پروژه توسعه در پارک گزی شروع شد، به سرعت به جنبش اعتراضی علیه سرکوب و خشونت پلیس در مقابله با معترضان در میدان تکسیم تبدیل شده است.

تا امروز، براساس اطلاعات منتشر شده به وسیله انجمن پزشکی ترکیه، 2800 نفر در اعتراض‌ها فقط در آنکارا، استانبول و ازمیر زخمی شده‌اند. مرگ اولین نفر در روز 3 ژوئن گزارش شد. دیروز، نفر دوم نیزکشته شد. به گزارش بنیاد حقوق بشر ترکیه، سازمان عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، بیش از 3000 نفر دستگیر و بسیاری از آن‌ها احتمالاً مورد شکنجه و یا بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

سازمان‌های عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در ترکیه استفاده افراطی و بی‌تناسب از گاز اشک‌آور علیه معترضان را که ناقض حقوق بین‌المللی و به ویژه اصول سازمان ملل درباره استفاده از زور و سلاح آتشین به وسیله ماموران مجری قانون است، ثبت کرده‌اند.

گاز اشک‌آور در سطحی گسترده علیه معترضان مسالمت جو به کار رفته است. بالگردها کپسول‌های گاز اشک‌آور زیادی را بر روی مناطق مسکونی خالی از معترضان انداخته‌اند. کپسول‌های گاز اشک آور در موارد متعدد و در مغایرت با اصول ضرورت و تناسب به داخل خانه‌ها پرتاب شده است.

علاوه‌بر این، در چندین مورد، کپسول‌های گاز اشک‌آور از فاصله نزدیک به‌سوی سر معترضان شلیک و باعث ایجاد جراحت به چشم‌ها و سر معترضان شده است.

به علاوه، حمله‌های نامشخص با گاز به آمبولانس‌ها در موارد متعدد از دسترسی معترضان مجروح به مراقبت پزشکی جلوگیری کرده است.

بر این اساس، از شما می‌خواهیم:
- حق گردهمایی، اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان را تضمین کنید

- تمام معترضان مسالمت جو را که در حال حاضر در بازداشت هستند آزاد کنید

- مراقبت پزشکی را برای افراد نیازمند تضمین کنید

- به کلیه اقدامات خشونت‌آمیز پلیس علیه معترضان پایان دهید

- یک کمیسیون مستقل و غیر جانب‌دار برای بررسی اتهام شکنجه و بدرفتاری و نیز استفاده بی‌تناسب از خشونت به‌وسیله به ماموران مجری قانون تشکیل بدهید.

همان‌طور که اخیراً در سی و هشتمین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در استانبول به ریاست جمهوری و معاون نخست‌وزیر گفتیم، این فدراسیون به ویژه از نقض مستمر و مکرر آزادی بیان در ترکیه نگران است. رویدادهای اخیر تنها این نگرانی ما را تقویت می‌کند که دولت در مقابله با نگرانی‌های به حق معترضان، به جای گفت‌وگو و مشاوره تمایل به سرکوب و استبداد دارد. یک بار دیگر، از شما می‌خواهیم تا گسترش اصلاحات کاملاً ضروری برای موفقیت در گذار که در فراخوان خود به اجرای 8 اقدام اساسی ابراز کردیم، در پیش بگیرید (http://www.fidh.org/8-steps-to-build-peace-fidh-calls-on-the-turkish-government-to-act-13197). آزادی بیان و مکمل آن یعنی آزادی گردهمایی مسالمت‌آمیز، شالوده اصلاحات است.
با احترام،

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
اوزترک ترک دوگان، رئیس جامعه حقوق بشر ترکیه
متین باکالسی، رئیس بنیاد حقوق بشر ترکیه