کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز دوشنبه بیست و یکم تیر ماه 1395 برابر با ۱۱ جولای 2016 در حركتى هم‌گام و هم‌صدا، درخواست آزادی نرگس محمدی را در شبكه‌هاى اجتماعى و رسانه‌اى فرياد مى‌زند.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، بر اساس فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شده است، همزمان با پانزدهمين روز اعتصاب غذای نرگس محمدی، «توفان» در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #freenarges در روز دوشنبه 21 تیر ماه 1395 برابر با ١١ جولای 2016 در ساعت ٨ شب به وقت تهران، ١١:٣٠ صبح به وقت واشنگتن و ١٦:٣٠ عصر به وقت اروپای مركزی در حمایت از نرگس محمدی برپا می‌شود.
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‎برد، از هفتم تیر ماه 1395 اعتصاب غذا کرده است.
پیش از این، خانم محمدی با نگارش دل‌نوشته‌ای از چرایی اتخاذ تصمیم اعتصاب غذا سخن گفته بود. او در این دل‌نوشته با بیان اینکه «خواسته‌ای جز امکان تماس تلفنی با فرزندانش ندارد»، گفته بود که علی‌رغم میل و توان جسمی‌اش، راهی برایش نمانده است جز اینکه فریاد «مادر بودن» و دلتنگ بودنش را با اعتصاب غذا اعلام کند.
متن اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر که به امضای شیرین عبادی، رییس این کانون رسیده، به شرح زیر است:
نرگس محمدی با جسمی بیمار در آرزوی شنیدن صدای فرزندانش از غذا خوردن دست كشيده است. این زن شجاع که به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری‌اش، بیش از یک سال است که در زندان اوین به‌سر می‌برد، خواهان دسترسی به تلفن برای شنیدن صدای فرزندان و عزیزانش است. این در حالی است که در هر زندان دست‌كم یک دستگاه تلفن وجود دارد که با ضوابطی، زندانیان می‌توانند با فرزندان و بستگان‌شان صحبت کنند، اما این حق از بند زنان زندان اوین دريغ شده و درخواست‌های مکرر آنان برای نصب تلفن به‌جایی نرسیده است. در نتیجه زنان زندانی سیاسی و عقیدتی از جمله نرگس محمدی، علاوه بر اينكه به‌ناحق به‌دليل دگرانديشى جور زندان مى كشند اما حتى از حقوق یک زندانى عادی هم برخوردار نيستند.
نرگس محمدی در اعتراض به این تبعیض ناروا، با وجود سابقه بيمارى از تاریخ 7 تیرماه در اعتصاب غذا است. او همواره مدافع حقوق رنج‌ديدگان و بى‌صدايان بوده است. مدافعى كه امروز خودش در بند است. ما صدایش باشیم قبل از آنکه جور زمانه و ظلم ظالم او را ساکت کند.
همه ما كه سكوت و بی‌تفاوتى در برابر ستم و تبعيض را جايز نمى‌دانيم، روز دوشنبه بیست و یکم تیر ماه 1395 برابر با ۱۱ جولای 2016 در حركتى هم‌گام و هم‌صدا، درخواست آزادی نرگس محمدی را در شبكه‌هاى اجتماعى و رسانه‌اى فرياد مى‌زنيم؛ باشد كه اين هم‌صدايى شنيده شود و درخواست به‌حق نرگس و همه مادران و زنان زندانى را برآورده كند.
شیرین عبادی
رئیس کانون مدافعان حقوق بشر
20 تیر 1395